Mamy 8459 aktualnych szkoleń oraz 5280 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Jak uczyć sie online ?

Dowiedz się jakie są trzy podstawowe filary uczenia się online. Czego nie wolno Ci robić, a co Ci pomoże, kiedy motywacja będzie czymś kompletnie obcym, a szef naciska na zakończenie szkolenia.


Kiedy rozpoczynałem po raz pierwszy dość długie szkolenie online, na samym początku byłem pełen entuzjazmu. Pierwsze dwa tygodnie codziennie zaglądałem do syllabusa, rozmawiałem na temat kursu na forum. Stwierdziłem, że najlepszym podejściem będzie poświęcić szkoleniu online conajmniej 3 godziny dziennie. Szczerze mówiąc nie robiłem nawet przerw na kawę.

Niestety przy takim układzie entuzjazm powoli opadał i po około miesiącu osiągnąłem stan, w którym przechodzenie poprzez kolejne moduły szkolenia, a zwłaszcza zdawania testów kontronlych, które wymagały 80% poprawności odpowiedzi, stało się bardzo trudne i wręcz męczące.
Finał był niestety opłakany, gdyż szkolenia tego nie dokończyłem w terminie i niestety musiałem rozpocząć je od nowa.

W szkoleniu tym brało udział również kilku moich znajomych i generalnie rzecz ujmując ukończyła je 1 osoba (5% początkowej grupy). Zaczęło mnie więc zastanawiać, gdzie jest błąd, gdzie leży problem, czy parafrazując powiedzenie: "Gdzie biednego Burka pochowano?".

Na samym początku oczywiście zacząłem się przyczepiać do tego w jaki sposób zaprojektowane jest szkolenie i całe swoje niepowodzenie złożyłem na to, że szkolenie jest złe, niestety wszystkie pozostałe osoby stwierdziły tak samo. Wszyscy bez wyjątku powiedzieli, że szkolenie było za długie, za nudne, że na forum nie było nic ciekawego i że generanie bez sensu.
Niestety mój wrodzony upór nie pozwolił mi tego zostawić bez głębszej analizy i oczywiście sprawdzenia w jaki sposób, przez kogo i kiedy zostało stworzone i zaprojektowane. Okazało się, że nie za bardzo jest się do czego przyczepić, wszystkie zasady metodyki tworzenia szkoleń online były zachowane, a poziom zaawansowania technologicznego i ilości interakcji był wręcz zachwycający.

Więc skąd wzięło się fiasko tego szkolenia, dlaczego nie byliśmy w stanie dokończyć go pomimo tego, że tylu ludzi włożyło swój czas, doświadczenie i pieniądze w to, żeby szkolenie to było jak najlepsze.

Otóż problem krył się złym podejściu do uczenia się online.
Rezultatem tej analizy stała się więc nie ocena konkretnych szkoleń i studium przypadku "Jak nie projektować szkoleń online", a raczej zestawienie "dobrych rad" na temat tego w jaki sposób uczyć się online.

1. Wybierz szkolenie online, które naprawdę Cię interesuje.

Nie wybieraj szkoleń, które dotyczą tematu, którym nie jesteś zainteresowany, lub które nie mają odniesienia do spraw, którymi zajmujesz się zawodowo, lub którymi sie nie interesujesz. Jeśli wybrałeś juz konkretny kurs, zastanów się jak będziesz mógł wykorzystać informacje, które będą przekazywane w trakcie szkolenia (po prostu przeczytaj syllabus i porównaj go ze swoimi codziennymi zadaniami). Zapoznając się z planem szkolenia postaraj się przypomnieś sobie sytuacje z własnego życia, gdzie informacje te mógłbyś wykorzystać.

2. Unikaj długich sesji uczenia się online.

Zalecałbym tu zaplanowanie sobie codziennej pół godzinnej sesji, którą przerwiemy w polowie, na to żeby wstać, przejść się, podejść do okna i wziąć głęboki oddech (to nie jest żart). Jeśli będziesz próbować przeciągać sesje online w nieskończoność, w końcu zaskutkuje to coraz mniejszym zainteresowaniem. Pół godzinna sesja jest czymś od czego należy zacząć, jeśli wyda Ci się za krótka możesz ją wydłużać, ale maksymalnie do 1,5 godziny.
Rozpoczynając kolejne szkolenia online, lub nawet kolejne lekcje spróbuj znaleźć dla siebie odpowiednie tempo, tylko wtedy będziesz mógł ze szkolenia skorzystać w pełni. Oprócz tego, jeśli istnieje taka możliwość spróbuj powracać do tematu szkolenia, tak często jak to tylko jest możliwe, zwłaszcza offline, np. czytając książkę na ten temat.

3. Stwórz sobie własny harmonogram nauki.

Pomimo tego, że pracujesz, uczysz się i masz mnóstwo obowiązków spróbuj zaplanować sobie to kiedy i gdzie będziesz się uczyć online.
Oczywiście miejsce musi pozwalać na skupienie i mieć dostęp do internetu, ale nikt nie powiedział, że nie może to być ławka w parku. Podchodząc poważnie do szkolenia online należy rozplanować sesje możliwie często, ale nie częściej niż dwa razy dziennie i nie rzadziej i raz na dwa dni. Pewnie w tym momencie pojawi się mnóstwo pytań:
Dlaczego, akurat tak, skoro nie wiem czy jutro będę mieć na to czas. Równie dobrze mogę spędzić na naucze całą sobotę. Otóż drogi czytelniku, lepiej codziennie pół godziny, niż całą sobotę, a dlaczego to już odpowiadam. Jeśli wypadnie nam w ciągu 5 dni nauki coś ważnego i odpuścimy (do czego nie zachęcam, ale wiem jak jest) to generalnie straciliśmy 20%, jeśli odpuścimy sobotę z "ważnego powodu" to straciliśmy 100%

Moim zdaniem te trzy powyższe punkty to podstawa do tego, żeby uczyć się online i odnieść sukces, przetestowałem to na sobie.

Autor: Piotr Peszko
Źródło: e-learning-20.blogspot.comData publikacji: 2008-09-01
Strony: 1

Szkolne muzeum komputerowe , Słuchacze audiobooków to zamożni, wykształceni mieszkańcy miast, Internet uczy i... szkodzi?, Kudrycka otworzy wielką bibliotekę w Internecie, Gry symulacyjne rozwijają przedsiębiorczość,