Mamy 9176 aktualnych szkoleń oraz 5268 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Asertywność, czyli walka o własne zdanie

Asertywność to postawa, której się uczymy, a nie - z którą się rodzimy. Polega na prezentowaniu poglądów, które nie wywołują wewnętrznego dyskomfortu oraz nie wpływają na pogorszenie samopoczucia czy traktowania ludzi w sposób lekceważący. Nie jest to ślepe dążenie do podkreślenia własnego zdania, lecz droga prowadząca do kompromisu.

Dlaczego jest tak ważna?

Asertywna postawa daje nam możliwość robienia dokładnie tego, co chcemy, bez ranienia czy dyskryminowania osób. Działa także w drugą stronę. Poza wypowiadaniem własnych próśb, daje możliwość odmowy. Jesteśmy asertywni również wtedy, gdy dajemy możliwość wykazania się innym. Jest to postawa otwarta na dyskusję. Daje możliwość wyjaśniania ewentualnych problemów, niejasności czy oczekiwań danych osób.

Relacje międzyludzkie a asertywność


W asertywności zawiera się umiejętność wyrażania własnych uczuć, myśli i pragnień. Pozwala zachować własną tożsamość, a jednocześnie odrębność, dając możliwość do tego samego innym. Jest bardzo pomocna w kontaktach społecznych. Uczy nas jak się wypowiadać, zadawać pytania czy przyjmować pochwały.

Asertywność - nadrzędna umiejętność człowieka

Ludzie często mają problem z wyrażaniem własnego zdania, emocji i postaw. Asertywność daje umiejętność bronienia swoich praw przy jednoczesnym byciu wrażliwym na innych i posiadaniu wysokiej samooceny. Każde z tych zachowań bowiem najczęściej wiążą się właśnie z brakiem asertywności.

Liczba ukończonych kierunków, tytuły ani dyplomy nie świadczą o posiadaniu asertywności. Problem bowiem tkwi w nas samych. Pewność siebie i świadomość swoich możliwości stawia nas w łatwiejszej sytuacji. Osoba nieśmiała i przesiąknięta niepewnością, mimo wielu umiejętności nie będzie nigdy umiała tak naprawdę pokazać na co ją stać. Wchodząc na strony NetAkademia.pl dowiesz się jak się jej nauczyć. Podczas gdy większość osób chciałoby stać się asertywnym, na kursach internetowych dowiesz się, że z reguły od podjęcia decyzji powstrzymują nas wyłącznie własne myśli.

Źródło: kurs internetowy z certyfikatem „Asertywność” NetAkademia.pl

NetAkademia.pl

DOTACJE NA INNOWACJE

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego


Data publikacji: 2013-04-26
Strony: 1

PARP będzie szkolić z wdrażania nowoczesnych technologii, Zawód: Dialogista, Jak realizować marzenia?, Mama może wszystko - dzięki pomocy z UE, W stronę nowej kultury nauczania i uczenia się (2) ,