Mamy 8500 aktualnych szkoleń oraz 5280 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Bezrobocie w Polsce – czy warto studiować?

Rynek pracy to naprawdę bardzo niespokojne miejsce. Zmiany zachodzą na nim właściwie bez przerwy. Eksperci znający się na mechanizmach na nim zachodzących mogą co prawda niektóre przemiany przewidzieć, ale nawet oni czasem zostają przez rynek zaskoczeni. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest oczywiście bezrobocie. Śledzimy je, staramy się je zmniejszać. Ale czy to pomaga i w jakiej sytuacji pod tym względem jest dziś Polska?

Każdy młody człowiek od zawsze wpajane ma w domu i szkole pewne wartości. Mówi mu się, że podstawą jest solidne wykształcenie, najlepiej wyższe. Znasz to? Na pewno, każdy z nas prędzej czy później styka się z taką opinią. Ale czy rynek pracy rzeczywiście wymaga od wszystkich skończenia studiów? Czy to obecnie w ogóle się opłaca?

Bezrobocie 2012

Aby dopowiedzieć na wyżej zadane pytanie bez wątpienia należy przeanalizować obecną sytuację związaną z bezrobociem. Domyślając się, że raczej nie kwapicie się do przeglądania ekonomicznej prasy czy portali postanowiliśmy zrobić to za was. Oto najnowsze doniesienia na temat bezrobocia w 2012 roku.

Pierwsze spostrzeżenie dotyczy ilości ofert pracy, które wpływają do wszystkich polskich Urzędów Pracy. Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS początek bieżącego roku nie był pod tym względem zbyt optymistyczny. Liczba ofert jest bowiem obecnie o 5 tys. mniejsza niż rok temu. Tu jednak spieszymy was uspokoić. Tendencja ta nie występuje w całej Polsce. Najtrudniej o pracę jest w województwach warmińsko – mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim. Na jedno miejsce pracy przypada tam 100 bezrobotnych. Jak więc widać regiony są w niezbyt dobrej sytuacji. Są także dobre wieści. W skali całego kraju mówić możemy o spadku wskaźnika bezrobocia z  13,5 % na 13,3 % (dane podawane przez Główny Urząd Statystyczny, który liczy stopę bezrobocia rejestrowanego)

Omówiliśmy sytuację pod względem geograficznym, czas więc na kwestie demograficzne. Jak się okazuje coraz więcej bezrobotnych to osoby po 50 roku życia. Nie radzą sobie oni niestety w starciu z ludźmi młodymi.

Czy wykształcenie pomaga?

Od zawsze panuje w naszym kraju przekonanie, że ukończenie studiów jest najważniejsze, jeśli chce się otrzymać dobrą pracę. Niestety obecnie nie ma już ono zastosowania. W roku bieżącym padł bowiem niezbyt napawający radością rekord. Chodzi o wysokość bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem. Jak się okazuje obecnie wskaźnik ten jest wyższy niż kiedykolwiek. Wśród zarejestrowanych bezrobotnych co czwarty pochwalić może się dyplomem wyższych studiów. Jakie są tego przyczyny? No oczywiście wciąż rosnąca liczba studentów. Corocznie tytuł magistra uzyskuje tak wiele osób, że rynek pracy nie jest w stanie im wszystkim zapewnić zajęcia.

Myślę jednak, że mimo to nie powinniśmy zniechęcać nikogo do podejmowania studiów. Moim zdaniem wyjścia są dwa. Po pierwsze każdy młody człowiek powinien zastanowić się nad dziedziną, która faktycznie go interesuje. Jeśli już wiedział będzie co chce robić po prostu powinien dążyć ku wyznaczonemu celowi bez oglądania się na innych. A już przede wszystkim nie powinien ulegać presji otoczenia czy rodziców i iść na studia, ponieważ po prostu wypada skończyć jakieś. A może to zawodowe wykształcenie jest Ci pisane? W końcu fachowcy są w naszym kraju bardziej pożądani niż magistrowie, zwłaszcza w ostatnim czasie. Podążaj więc za swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami. W końcu praca wykonywana z pasją jest właściwie przyjemnością.

Po drugie jeśli już rzeczywiście chcesz iść na studia i czujesz, że to pozwoli Ci się spełnić, nie spoczywaj na laurach. Dzisiejszy rynek pracy jest brutalny. Osoba mogąca pochwalić się jedynie dyplomem ukończenia szkoły wyższej ma małe szanse na pracę marzeń. Dlatego też po raz kolejny zachęcamy do aktywności zawodowej już podczas studiów. Oczywiście nikt nie mówi, że od razu masz pracować. Jednak praktyki i staże na pewno się przydadzą, by w odpowiednim czasie, już z pewnym bagażem doświadczeń, wejść na rynek pracy. Można też udzielać się w organizacjach studenckich, które nauczą nie tylko przedsiębiorczości, ale też doskonałej współpracy zespołowej.

Źródło: www.kluczdokariery.pl


Data publikacji: 2012-05-24
Strony: 1

Szkolenie z urzędu pracy jest szansą na pracę w księgowości, Ruszaj na staż lub praktykę, Szkoła przyszłości , Sztuka wehikułem edukacji (2) , Tylko 7 proc. polskich studentów na kierunkach technicznych,