Mamy 9326 aktualnych szkoleń oraz 5255 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Być pewną siebie nie tylko 8 marca

8 marca już za nami. Z tej okazji w całej Polsce organizowano szkolenia, warsztaty i kolorowe festiwale. Wszystko po to, aby kobiety choć przez chwilę poczuły się wspólnotą i razem mówiły o swoich problemach.

W ostatnim czasie mieliśmy okazję wiele usłyszeć o festiwalach i szkoleniach skierowanych wyłącznie do kobiet. Jest to po części związane z Dniem Kobiet. Dlatego przy tej okazji warto zadać pytanie czy warsztaty i tego tupu inicjatywy przynoszą w ogóle jakieś efekty?

Patrycja Załug, Założycielka i dyplomowana trenerka Instytutu Przemiany, współautorka projektów Sukces na Start i Szkoła Liderek: Oczywiście tak. Od ponad roku prowadzę warsztat "Codziennie pewna siebie", w których wzięło udział już ponad 400 kobiet. W swoich opiniach podkreślają, że taki warsztat to czas spotkania się z samą sobą, dzięki któremu zaczynają siebie same bardziej rozumieć a dzięki temu stają się bardziej pewne siebie. Podczas warsztatów krok po kroku kobiety odkrywają i zaczynają rozumieć siebie, swoje dotychczasowe zachowania i decyzje, ale też przed oczami mają przyszłe sytuacje i różne warianty rozwiązań.

Anna Nowak, psycholog, edukator seksualny, właścicielka Pracowni Psychologicznej "TU": Kiedy myślę o warsztatach organizowanych wyłącznie dla kobiet, nie mogę powstrzymać pierwszego, silnie nasuwającego się skojarzenia - wspólnota. W moim przekonaniu warsztaty kierowane do Pań to spotkania mające, poza celami wynikającymi ze specyficznej, różniącej się tematyki, wspólny cel, jakim jest stworzenie przestrzeni do wspólnego spędzenia czasu, wymiany kobiecych doświadczeń, poczucia jedności w pewnej istotnej cesze, płci. To również czas i przestrzeń na wymianę emocji, ważny element rozwoju. Uważam, że kobiety na warsztaty przychodzą po więcej niż jedną rzecz. Przychodzą oczywiście po to co w swojej ofercie obiecuje warsztat czyli umiejętność negocjacji, asertywność, umiejętności rodzicielskich czy relaksację, ale na spotkaniu poszukują również spotkania z innymi kobietami, nawiązania relacji, wzajemnego poznania się.

Czy Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron przynosi podobne efekty?

Anna Kopeć, Dyrektorka Festiwalu: Oczywiście tak, na warsztatach psychologicznych uczestniczki uczą się asertywności i pewności siebie, ćwiczą umiejętności komunikacyjne, dowiadują, jak radzić sobie ze stresem i rozwiązywać konflikty. Na innych zajęciach tworzą biżuterię, ceramikę, witraże, a w tej edycji także buty. Dowiadują się jak zdrowo gotować i jak osiągnąć sukces w pracy, uczą się tańca brzucha i samby, ćwiczą jogę i nordic walking. Każdy warsztat uczy konkretnych umiejętności i pozwala na rozwój w innym obszarze. Wspólnym efektem dla wszystkich jest okazja do odkrywania siebie i poznawania innych, do radości i do doświadczenia siły kobiecego kręgu. Dają one inspirację, energię i wsparcie.

Ale czy tego typu działania są potrzebne?

Patrycja Załug: Bardzo. Kobiety potrzebują wsparcia innych kobiet, żeby realizować swoje cele, marzenia. Łatwiej otwierają się w towarzystwie wyłącznie kobiecym, na takich spotkaniach wytwarza się atmosfera wzajemnej życzliwości i zrozumienia.

Anna Nowak: Duże zainteresowanie warsztatami skierowanymi do kobiet świadczy o tym iż taka forma spotkań jest potrzebna. Sądzę, że o popularności i potrzebie tworzenia warsztatów świadczy również aspekt wspólnego przebywania i wspierania. Duże miasta, odosobnienie od rodziny i zanik pewnej kultury życia małych społeczności sprawia, że kobiety poszukują innych form spotykania się ze sobą. W moim przekonaniu staropolskie darcie pierza, spotkania kół gospodyń wiejskich, warsztaty asertywności dla kobiet i wschodnich tańców mają wiele wspólnego, jednoczą i łączą kobiety dając im możliwość bycia razem, rozmowy, wymiany emocji i doświadczeń. Zawsze były i nie sądzę, aby przestały być potrzebne.

Anna Kopeć: Od 7 lat każda edycja naszego festiwalu utwierdza nas w przekonaniu, że tak. Potrzebujemy oderwania od codzienności i poświęcenia chwili czasu dla siebie: na własny rozwój i na poznawanie nowych obszarów siebie. PROGRESSteron daje możliwość uczenie się i doświadczania nowych rzeczy, jest inspiracją do zmian i zastrzykiem energii. Myślę, że najlepiej na to pytanie odpowiedzą liczby. Aktualnie odbywa się 25 edycja ogólnopolska i 15 w Poznaniu. Do tej pory w PROGRESSteronie wzięło udział ok. 10 tys. osób i 2000 trenerów.

Czy można zdefiniować osoby biorące udział w warsztatach i festiwalach? Czy są to np. młode kobiety szukające sposobu na rozwój osobisty czy może pewnego rodzaju terapii?

Patrycja Załug: Panie, które biorą udział w warsztatach są bardzo różnorodne: zarówno pod względem wieku, wykształcenia jak i etapu kariery zawodowej. Łączy je jedno: chęć rozwoju, bycia bardziej świadomą, stałego polepszania jakości swojego życia. Są to kobiety świadome, które pracują nad sobą i chcą stale się rozwijać.

No dobrze, ale podobnych inicjatyw wyłącznie dla mężczyzn raczej nie ma, więc może tak naprawdę nie są potrzebne?

Anna Nowak: Zgadzam się iż w Polsce niewiele jest podobnych do kobiecych festiwali, warsztatów skierowanych wyłącznie do mężczyzn. Trudno odpowiedzieć mi, jako kobiecie jakie są specyficznie męskie potrzeby i jakie w związku z tym mogłyby być organizowane festiwale czy pojedyncze warsztaty. Zainteresowana jakiś czas temu tym zagadnieniem szukałam "męskich warsztatów" w innych krajach. Okazuje się, że propozycje takie istnieją. Najczęściej pojawiającymi się tematami były zagadnienia oscylujące wokół inicjacji do męskości, odpowiadały na potrzeby przeistaczania się chłopca w mężczyznę i pytania co właściwie czyni mężczyznę "prawdziwym". Nie sądzę aby był to temat mniej znaczący niż dojrzewanie kobiet i ich rozterki z tym związane. Inne propozycje dotyczyły na przykład pracy nad własnymi, ukrytymi emocjami i próbą przekucia ich w siłę do działania, bądź pomagały planować swoje cele i wykorzystywać doświadczenie w okresie starzenia się. Co ciekawe wiele z takich spotkań odbywało się w jakimś oddaleniu, w lesie, na spływie kajakowym rwącą rzeką, bądź po prostu gdzieś blisko natury i wstęp do tej warsztatowej rzeczywistości mieli tylko mężczyźni. Sądzę iż tematów nie brakuje. Warto byłoby dowiedzieć się czy ewentualne stworzenie oferty warsztatów rozwojowych dla mężczyzn miałoby swoich zainteresowanych odbiorców, czy też z jakiś względów nie.

Zazwyczaj mężczyźni niechętnie patrzą na festiwale i inicjatywy skierowane wyłącznie do kobiet. Jaki może być tego powód?

Anna Nowak: Festiwale kierowane dla kobiet mają swoją specyfikę która odpowiada na ich potrzeby i stwarza klimat tzw. kobiecy. Gwar towarzyszący takim spotkaniom, bliskość uczestniczek, pewne określone tematy, atrakcje okołofestiwalowe, są planowane dla kobiet i to im mają się podobać. Nie widzę jednak przeciwwskazań, aby podobne propozycje kierować wyłącznie dla mężczyzn i dla nich planować. Proponowane w Stanach Zjednoczonych warsztaty rozwojowe dla mężczyzn odbywające się nad jeziorem, pod namiotami organizowane są inaczej. Nie chciałabym tu zabrzmieć w sposób niewłaściwy, jakoby kobiece spotkania miałyby dziać się w SPA, a męskie na biwakach. Chciałabym podkreślić sam fakt, że każde warsztaty tak jak inne inicjatywy organizowane są z myślą o odbiorach i ich potrzebach. Kiedy zaczną pojawiać się "męskie warsztaty" rozwojowe w Polsce, możemy analizować przyciągają niechętne czy też aprobujące męskie spojrzenia.

Anna Kopeć: Podobnie i na PROGRESSteronie kobiety stanowią zdecydowana większość, natomiast na każdej edycji festiwalu pojawiają się również mężczyźni, np. na warsztatach związanych z wychowywaniem dziecka. Z doświadczenia wiemy, że Panowie wyrażają mniejsze zainteresowanie tego rodzaju rozwojem i pracą nad sobą. Kobiety są bardziej otwarte na taką formułę zajęć jaka proponujemy- rozmowę, dyskusję w mniejszym gronie, są chętne do dzielenia się swoimi cennymi doświadczeniami i wiedzą życiową.

Patrycja Załug: Zauważam, że im bardziej świadomy i silny mężczyzna, tym bardziej przychylnie reaguje na takie kobiece spotkania. Zresztą wśród prelegentów organizowanych przez nas konferencji Sukces na Start często pojawiają się mężczyźni. Ostatnio gościł u nas m. in. Maciej Bennewicz (coach, autor wielu książek o rozwoju osobistym).

Równouprawnienie między kobietami i mężczyznami szczególnie na gruncie zawodowym faktycznie jest dalekie od ideału. Jakie działania należy podejmować, aby zmienić taki stan rzeczy?

Patrycja Załug: Jak wynika z badań nad przedsiębiorczością kobiet jest jeden kluczowy czynnik różniący kobiety i mężczyzn jeśli chodzi o potencjał do podejmowania działalności gospodarczej: kobiety zdecydowanie mniej w siebie wierzą. Dlatego najważniejsze jest wspieranie kobiet we wzmacnianiu pewności siebie, wiary w swoje możliwości. Zdarza się, że otrzymują one niższe wynagrodzenie, bo same zaniżają swoje oczekiwania, nie wierząc, że mogą otrzymać więcej. Marzy mi się, żeby Polki stały się wystarczająco pewne siebie, żeby mogły żyć tak, jak naprawdę tego pragną, zamiast spełniać oczekiwania społeczne dotyczącego tego jakie powinny być.

Autor: Tomasz Zdunek

Źródło: Edustacja.pl


Data publikacji: 2012-03-13
Strony: 1

W poniedziałek początek Letniej Szkoły Fizyki UW, Hurtowa edukacja , Od nauki języka rośnie mózg, Nowa edukacja medialna w społeczeństwie ryzyka i katastrof, Sztuka inwestowania – etapy procesu inwestycyjnego,