Mamy 9242 aktualnych szkoleń oraz 5268 firm szkoleniowych. Dziś dodano 3 szkoleń.

Co łączy Leonarda da Vinci i Coca-Colę?

Mapy myśli to metoda notowania wykorzystywana już przez wielkich geniuszy - Einsteina, Darwina czy Leonarda da Vinci. Od 1970 roku metodę zgłębia i promuje Tony Buzan, zachęcając do jej stosowania zarówno uczniów, studentów jak i managerów.

Czym są Mapy Myśli?

Mapy myśli to sposób notowania, który uczy kreatywnego myślenia, analizy, wnioskowania. Zachęca do odbiegania od utartych schematów myślowych, dzięki czemu zapisane na niej pomysły mogą zaskoczyć nas samych!

Metodę mapowania myśli wykorzystywał już Leonardo da Vinci tworząc swoje wynalazki i koncepcje. Nakłaniał uczonych, by poszukując wiedzy, tak jak on, inspirowali się podczas robienia notatek naturą i często spotykanym w niej kształtem drzewa. Kształt ten posiada centrum, z którego rozchodzą się gałęzie, a każda z nich podlega kolejnym rozgałęzieniom. Jest to struktura niezwykle często spotykana w przyrodzie. Nie musimy daleko szukać - neurony w naszym mózgu posiadają taki właśnie kształt!

Wyobraź sobie, że centralna część mapy to jądro neuronu. W tej części - zapisz pierwszą informację - temat mapy. Pamiętaj, by używać jedynie słów kluczowych. Rozchodzące się dookoła promieniście rozgałęzienia - to dendryty - połączenia międzykomórkowe. Na nich zamieść informacje bezpośrednio odnoszące się do tematu mapy. Każdy z dendrytów możesz rozbudować, dopisując kolejne skojarzenia. A dalej - zaufaj swojej intuicji. Mapa myśli nie zna ograniczeń ani schematów.

Dzięki zastosowaniu koloru, piktogramów i koncentracji na kluczowych słowach oraz formie - tak czytelnej dla naszego mózgu - stosowanie map myśli zwiększa poziom zapamiętania notowanych informacji. Podnosi też zdolność koncentracji podczas notowania, ponieważ angażuje do tego procesu cały mózg - zarówno jego logiczną jak i twórczą część.

Zastosowanie

Metoda jest proponowana uczniom i studentom, albowiem pozwala w szybki i kreatywny sposób notować podczas wykładu, a także uczy analitycznego i samodzielnego myślenia. Jednak nie tylko młodzi ludzie chętnie sięgają po kolorowe pisaki podczas notowania. Coraz częściej metoda ta jest wykorzystywana przez managerów i liderów zespołów. Jej zastosowanie sprawdza się w pracy zespołowej, np.: dla poszukiwania nowych rozwiązań, jako forma notowania podczas burzy mózgów, jak również w pracy indywidualnej: dla wykonywania planu dnia, prezentacji, opracowywania strategii działania, stawiania celów czy analizy problemu (spojrzenie wielokierunkowe). Zastosowań mapy myśli jest wiele, a ich wykorzystywanie przynosi wymierne korzyści wielkim korporacjom na całym świecie.

Metoda Mind Mappingu została wdrożona do programu podnoszenia jakości w koncernie Boeing. Program pozwolił oszczędzić w ciągu jednego roku 10 milionów dolarów. W ciągu jednego miesiąca pozwolił na wygenerowanie projektów, których realizacja oznaczała kolejne milionowe oszczędności. Potencjał map dostrzegł Dr Mike Stanley, ujmując podręcznik projektu samolotu, którego napisanie zajęło 7 lat w jednej siedmiometrowej mapie myśli. Pozwoliło to znacząco skrócić okres szkolenia do kilku tygodni, co przyniosło kolejne oszczędności. Lista referencyjna firm wykorzystujących metodę Mind Mappingu jest bardzo długa, a znajduje się na niej międzynarodowych korporacji, takich jak: Coca-Cola, Nike, Procter and Gamble, Johnson & Johnson. Także w Polsce coraz więcej firm wdraża tę metodę w strategie rozwoju.

W dobie informatyzacji coraz rzadziej używamy papieru, coraz częściej przechowujemy wszystkie dane na nośnikach elektronicznych. Odpowiedzią na specyfikę naszych czasów są programy komputerowe przeznaczone do tworzenia map myśli, np. MindMapper. Dzięki nim, możemy połączyć kreatywne i nader skuteczne narzędzie z praktyczną formą tworzenia i przechowywania danych.

W Imperium Szkoleniowym znamy potencjał wykorzystywania Mind Mappingu w pracy, nauce i życiu prywatnym. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem podczas szkoleń. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów nauczysz się tworzyć mapy myśli i wykorzystywać w tym celu program MindMapper. Przekonaj się, jak wiele zastosowań ma metoda Mind Mappingu - także w Twoim życiu!

Autor: Jowita Szabelska-Żołnierzak - Trener/Specjalista ds. szkoleń miękkich w Imperium Szkoleniowym

Źródło: Imperium Szkoleniowe


Data publikacji: 2012-02-08
Strony: 1

Trzy kluczowe kompetencje skutecznego inwestora, Jak się uczyć i podnosić kwalifikacje kiedy się pracuje, Błędy początkujących coachów – jak ich uniknąć?, Pomysły nauczycieli na poprawę edukacji , Nowy zawód drugą szansą ,