Mamy 9543 aktualnych szkoleń oraz 5249 firm szkoleniowych. Dziś dodano 25 szkoleń.

Dyplom i co dalej?

Dyplom i co dalej? Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Aleksandrą Krajewską specjalistą ds. personalnych i doradztwa zawodowego z Biura Karier Kontrakt oraz do zapoznania się z naszym „Poradnikiem dla świeżo upieczonych absolwentów".

Aleksandra Mysiakowska: Od czego świeżo upieczony absolwent powinien zacząć planując swoją karierę zawodową?

Aleksandra Krajewska: Żyjemy w czasach, w których wiele osób zdobywa doświadczenie zawodowe już w trakcie trwania studiów. Młodzi ludzie podejmują się różnych aktywności: odbywają praktyki, staże, biorą udział w wymianie studenckiej, pracują, jako wolontariusze, angażują się w różnorodne projekty. A wszystko po to, aby z jednej strony zdobyć cenne doświadczenie, a z drugiej - wpis w CV, który staje się bezcennym atutem na rynku pracy. Czasem zdarza się także, że już same praktyki, czy staże kończą się propozycją stałej pracy.
Po zakończeniu studiów warto skorzystać z rad ekspertów - doradców zawodowych, odwiedzić Biuro Karier przy uczelni, by dowiedzieć się gdzie i jak szukać pracy, wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, bądź też w indywidualnej sesji doradczej.


A.M.: Na czym polega taka sesja, kto się może na nią zgłosić?

A.K.: Taka sesja to nic innego jak rozmowa z ekspertem. W trakcie indywidualnych sesji doradczych zwykle przeprowadza się testy osobowości, dokonuje analizy mocnych stron
i obszarów do poprawy. Doradca może przeprowadzić symulację rozmowy kwalifikacyjnej, pomaga także w określeniu ścieżki zawodowej zainteresowanej osobie i w przygotowaniu się do procesów rekrutacyjnych.

Z doradztwa najczęściej korzystają absolwenci, osoby chcące zmienić zawód oraz bezrobotni.

A.M.: Czy warto korzystać z gotowych poradników i wskazówek, które bez problemu można znaleźć na portalach internetowych dla osób poszukujących pracy?

A.K.: W poradnikach znajdziemy wiele przydatnych wskazówek. Należy jednak pamiętać,
że wypełnienie wszystkich wskazówek nie zagwarantuje nam zdobycia pracy.

W Internecie można znaleźć wiele przykładów pytań, które mogą być zadane na rozmowie kwalifikacyjnej i przykładów ‘właściwych' odpowiedzi. Może jednak zamiast uczyć się ‘poprawnych' odpowiedzi na pamięć, lepiej przed rozmową zastanowić się nad następującymi kwestiami: czy oferowana praca rzeczywiście jest dla mnie interesująca,
co jest moją mocną stroną, czym mogę się pochwalić, czego oczekuję od pracy w tej firmie na tym konkretnym stanowisku, jakie są moje cele zawodowe, co mogę zaoferować firmie,
w której ubiegam się o zatrudnienie.

Znając swoje mocne i słabsze strony, mając wytyczone cele zawodowe oraz posiadając motywację do pracy właśnie w tej firmie na tym konkretnym stanowisku będziemy w stanie spokojnie odpowiedzieć na zadawane pytania.

A.M.: Wiedza, umiejętności, doświadczenie, osobowość - co ma największy wpływ na znalezienie zatrudnienia?

A.K.: W dużej mierze zależy to od stanowiska, na jakie aplikujemy oraz profilu firmy, którą jesteśmy zainteresowani. Są takie stanowiska, gdzie nie jest wymagane doświadczenie zawodowe, a bardziej liczą się cechy osobowe jak: otwartość, elastyczność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, czy też odporność na stres. Gdzie indziej, zwłaszcza, jeśli chodzi o stanowiska specjalistyczne, eksperckie wymagające określonej wiedzy, kluczową kwestią staje się doświadczenie zawodowe kandydata. Dlatego też warto, w miarę możliwości, zdobyć wcześniej jak najwięcej informacji o firmie, w której chcielibyśmy pracować. Można dokładnie prześledzić jej stronę internetową, artykuły prasowe, albo najzwyczajniej w świecie, podpytać innych. Poznanie misji firmy, jej kultury organizacyjnej i osiągnięć z pewnością będzie pomocne podczas starania się o pracę.

A.M.: Wiele osób odbiera odrzucenie ich kandydatury, jako osobistą porażkę...

A.K.: Dlatego też warto podkreślić, że rekrutacja zawsze odnosi się do potrzeb konkretnej organizacji w danym miejscu i konkretnym czasie. Celem spotkania jest sprawdzenie, czy kandydat nadaje się na oferowane stanowisko, czy wpasuje się w kulturę organizacyjną firmy i czy odnajdzie się w nowym miejscu pracy. Choć może brzmi to mało przekonująco, to jednak czasem rekruter robi przysługę odrzucając kandydaturę. Wie lepiej od kandydata, czym charakteryzuje się praca w danej firmie, kto jest tam najbardziej potrzebny, jaka jest kultura organizacyjna i preferowany styl pracy w danej firmie. Dlatego tak ważna w trakcie szukania pracy jest cierpliwość. Nie warto też nastawiać się tylko na jedną firmę. Bowiem odpowiedź negatywna zniechęci nas tylko do dalszych poszukiwań i tym samym stracimy możliwość znalezienia innego, może bardziej interesującego i odpowiedniego dla nas miejsca pracy.

źródło: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
www.bk.ahe.lodz.pl


Data publikacji: 2010-09-03
Strony: 1

Psychologia szefa - szef to zawód, Szkoła traci wiedzę?, Skorzystaj z bezpłatnego kursu online „Reklama w e-biznesie”, Pracownicy 50+ , III Otwarta konferencja LEAN ,