Mamy 9117 aktualnych szkoleń oraz 5271 firm szkoleniowych. Dziś dodano 34 szkoleń.

Edukacja umysłu według profesor Gardnera

Po raz pierwszy w Polsce o teorii inteligencji wielorakich mówił jej twórca, profesor Howard Gardner z Uniwersytetu Harwarda w Stanach Zjednoczonych. 10 października w Warszawie zakończył się cykl konferencji projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", na którego zaproszenie gość da u nas w kraju trzy wykłady.

Profesor Gardner jest uznanym na świecie autorytetem z zakresu psychologii kognitywnej i psychologii nauczania. Według niego inteligencja człowieka nie jest jednolitą zdolnością poznawczą. Zasugerował istnienie dziewięciu zupełnie odmiennych rodzajów inteligencji, z których każdy różni się od pozostałych i związany jest z różnymi obszarami mózgu. Tak więc każdy z nas rodzi się mając inteligencję lingwistyczno-werbalną, logiczno-matematyczną, kinestetyczno-ruchową, muzyczną, wizualno-przestrzenną, interpersonalną, intrapersonalną, przyrodniczą i egzystencjalną. Różnimy się jednak między sobą wrodzonymi predyspozycjami do ich rozwijania.

Ponad 500 nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej z regionu mazowieckiego profesor Howard Gardner wyjaśniał dziś jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma odkrycie tych właśnie predyspozycji i ich rozwijanie.

- Kiedy jesteśmy w szkole, uczącej w tradycyjny sposób, najbardziej przydatne są nam inteligencja matematyczna i językowa. Jednak kiedy wsiądą państwo do samochodu żeby przejechać przez Warszawę to bardziej przydatna będzie inteligencja wizualno - przestrzenna - wyjaśniał nauczycielom profesor Gardner.- Dopiero w Polsce, tutaj w Warszawie, zobaczyłem Muzeum Fryderyka Chopina i Centrum Nauki Kopernik. To dwa miejsca, które nauczycielowi mogą idealnie służyć do obserwowania dziecka, bo przez to w jaki sposób odkrywa świat wiele można się o nim dowiedzieć.

Obserwacja i założenia teorii inteligencji wielorakich były podstawą projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy, który Grupa Edukacyjna S.A. z Kielc realizowała do 2008 roku. Obejmował on ponad 142 tysiąca dzieci i około 8,5 tysiąca nauczycieli w całej Polsce, w tym również w województwie mazowieckim. Konferencje „Edukacja umysłu" - zorganizowane w Kielcach, Poznaniu i Warszawie - są okazją do przedstawienia około 1500 nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej metod pracy wypracowanych w projekcie „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Jedno ze spotkań będzie można obejrzeć jeszcze online na stronach www.pierwszaki.eu, www.mac.pl oraz www.juka.edu.pl gdzie nauczyciele będą mieli do nich dostęp przez internet jeszcze przez ponad miesiąc.

Źródło: Grupa Edukacyjna S.A


Data publikacji: 2011-10-11
Strony: 1

Nauka dla biznesu , Raport: Czego (nie) uczą polskie szkoły, Od przyszłego roku uczelnie wyższe będą śledzić kariery zawodowe swoich absolwentów., Sukces zawodowy, czyli jak wyznaczyć swoje cele, Kursy zawodowe sposobem na zdobycie cenionego zawodu,