Mamy 9556 aktualnych szkoleń oraz 5248 firm szkoleniowych. Dziś dodano 4 szkoleń.

Genchi Genbutsu, jako dzwignia w profesji dobrego sprzedawcy

Niemalże każdy handlowiec marzy o ogromnych rzeszach zadowolonych klientów, dobrej passie przez cały okres swojej pracy i krociach na koncie. Początek drogi to zwykle dużo wtłaczanej na szybko wiedzy z różnych podręczników. Ci szczęśliwsi biorą udział w szkoleniach , ci mniej szczęśliwi są zdani na swoją własną inicjatywę w tym zakresie i wio do pracy. Początkowy zapał bardzo szybko przeistacza się w odrobienie pańszczyzny a nawet w codzienną niechęć do pracy. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Nieumiejętność sprzedaży, brak sukcesów , strata klientów co z kolei nakręca z dnia na dzień spirale negatywnych wrażeń .

Sprzedaż jest , co często podkreślam procesem wieloaspektowym i dlatego wszystko co się w niej dzieje należy właśnie analizować z tej perspektywy. Bardzo często handlowcy na szkoleniach podkreślają , że szkolenia i techniki oraz cała wiedza jest tylko teorią natomiast codzienne doświadczenie to poligon , gdzie Ci którzy są bardziej sprytni i doświadczeni wygrywają wojnę o klienta. Krytyka teoretyzowania i sytuacji gdzie brakuje choćby podwalin wiedzy praktycznej, doświadczenia jest jak najbardziej słuszna.
Można się pokusić zaimplementować idee systemów wprowadzonych w firmach produkcyjnych odnoszących się do produkcji masowej w Japonii do usług sprzedaży .Niektóre podejścia są na tyle uniwersalne a zarazem użyteczne , że naprawdę warto przynajmniej na chwile zwrócić swoją uwagę w tamtym kierunku . Spójne systemy , które na zostały wprowadzone i rozwijane w Toyocie są uniwersalnymi na tyle , że doskonale możemy pod tym kątem rozpatrywać każde nieco bardziej wieloaspektowe , zależne od wielu przyczyn zjawisko . Poczynając od filozofii Kaizen czyli ciągłego ulepszania i działań związanych z wprowadzaniem wielu zmian na całej szerokości procesu mających na celu postęp , ulepszenie a kończąc na takich specyficznych ciekawych i wartych zaznaczenia elementów tegoż systemu jak genchi genbutsu. Co to takiego jest i jak się ma to do działań na polu sprzedaży?

Niejednokrotnie powtarzamy często , że wiedza teoretyczna nie zaprzęgnięta w lejce codzienności i praktyki jest bezużyteczna. Ten odłam i jednocześnie jeden z elementów spójnego systemu polega na ciągłym sprawdzaniu , osobistym weryfikowaniu nowych danych tak aby mieć swoje własne doświadczenie w określonej materii. To miedzy innymi rozwiązywanie problemów u źródeł , osobiste sprawdzanie różnych możliwych rozwiązań. To podejście wymaga gruntownego przyjrzenia się sytuacji, przetestowania różnych opcji i wyciągania wniosków nie na podstawie teoretyzowania ale właśnie swojego doświadczenia. Takie podejście pozwala lepiej zrozumieć sytuacje i jej różne niuanse i dzięki temu nie jest to już tylko powierzchowna analiza sytuacji .
Przykładając takie podejście do sprzedaży jakże inaczej wyglądałby dzień handlowca? Poczynając od porażek nie byłyby to już tylko porażki ale bardzo dobry materiał na dostrzeganie swoich braków , gruntowne przeanalizowanie sytuacji i dzięki temu taka sytuacja byłaby za każdym razem traktowana jako kolejny element na drodze do rozwoju swojej profesji. To doskonała możliwość łączenia wiedzy, którą mamy właśnie z przeczytanych książek , ze szkoły oraz z różnego rodzaju szkoleń z praktyką .

Dzięki zastosowaniu podejścia genchi genbutsu w sprzedaży każdy kolejny akt sprzedaży jest coraz lepszy bo wymaga osobistego zaangażowania i co ważne eksperymentowania , co z kolei rodzi postęp oraz coraz większy rozwój w tym co robimy. Efektem jest coraz lepsza umiejętność dopasowania do klienta, coraz lepiej rozwinięta umiejętność odkrywania i zaspokajania potrzeb klienta coraz bardziej udoskonalana umiejętność konwersacji z klientem i prezentacji oraz umiejętność słuchania. Ten proces jest naturalna siłą rodzącą postęp i rozwój. Osobiste zaangażowanie połączone z nastawieniem na ciągłą poprawę tego co robimy jest skazane na dobre wyniki. Nakręca się spirala pozytywna , ponieważ również pochodną coraz lepszych umiejętności a zarazem efektów są pozytywne emocje , które uskrzydlają i dodają coraz więcej motywacji.

Nie pozostaje nic innego jak teraz tylko wziąć pod uwagę tą świeżą wiedzę i osobiście zweryfikować w praktyce , angażując się osobiście...

Autor: Magdalena Parowicz-Kulińska
http://www.ideainventor.pl/


Data publikacji: 2010-04-20
Strony: 1

Tworzą gry, by zdobyć potrzebną im wiedzę, Po co edukacja rozwijająca kluczowe kompetencji? , Alchemia mistrzostwa osobistego, Praktycznie o sprzedaży bezpośredniej, Zarządzanie zespołem w kursach internetowych,