Internet uczy i... szkodzi?
Mamy 9924 aktualnych szkoleń oraz 5246 firm szkoleniowych. Dziś dodano 31 szkoleń.

Internet uczy i... szkodzi?

W Internecie nie istnieją mechanizmy weryfikujące prawdziwość treści - a to oznacza, że wypisać można każdą bzdurę, w którą ktoś może uwierzyć.

Pokoleniu wychowanym na gotowych treściach z Internetu trudno odróżnić fałsz od prawdy.

Według badań naukowców z University of Connecticut, zbyt mocno wierzymy w dowolne informacje zamieszczane w sieci. Na dowód naukowcy przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem kampanii internetowej na rzecz rzekomo ginącego gatunku ośmiornicy.

Prof. Donald Leu był zdziwiony tym jak wielu jego studentów uwierzyło w zamieszczone na witrynie dane dotyczące ośmiornicy, która żyje na drzewach i kradnie jajka z gniazd ptaków.

Nie zaniepokoiła ich też wzmianka o tym, że gatunek może wyginąć ze względu na modę ozdabiania kapeluszy martwymi ośmiornicami nadrzewnymi.

Większość studentów nie potrafi po prostu myśleć krytycznie. Nie pamiętają, że w internecie każdy może cokolwiek opublikować, nawet największą bzdurę - donosi serwis ibtimes.com.

Do tego młodzi internauci nie radzą sobie również z oceną wiarygodnością linków w wyszukiwarkach i zawierzają tym spozycjonowanym najwyżej.

Aby uchronić się od nierzetelnych informacji wystarczy korzystać ze sprawdzonych serwisów.

Autor: Tomasz Zdunek
Źródłó: Edustacja.pl

 


Data publikacji: 2011-02-11
Strony: 1

Komisarz UE ds. edukacji broni nowego Erasmusa, Weź udział w badaniu Innowacje 2009, Polska szkoła nie uczy myślenia a lekcje są nudne, Szkoła przyszłości , O kreacji, manipulacji i potrzebie edukacji medialnej ,