Mamy 9337 aktualnych szkoleń oraz 5255 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Internetowy kurs "Historia i Internet” czeka na uczestników

Internetowe narzędzia pomocne w pracy naukowej, publikowaniu badań i realizacji projektów historycznych poznają uczestnicy kursu "Historia i Internet". Jego pierwsza edycja rozpocznie się w grudniu br., a zakończy w kwietniu 2010 r. Studenci, którzy chcą wziąć udział w zajęciach mogą przesyłać zgłoszenia do końca listopada.

Udział w kursie jest bezpłatny, a wszystkie materiały niezbędne do nauki zapewniają organizatorzy. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymają nagrody książkowe.

Kurs jest elementem projektu "Historia i Media", poświęconego relacjom między historią a współczesnymi mediami. Organizatorami zajęć są Marcin Wilkowski i Maciej Rynarzewski.

Jak zapewniają, ich celem jest zwrócenie uwagi na nowe trendy w cyfrowej humanistyce i zaangażowanie studentów historii do samodzielnego rozwijania swoich internetowych zainteresowań. "Internet to przestrzeń, którą można twórczo wykorzystać w badaniach i edukacji historycznej. Chcemy pokazać też, że stereotyp humanisty, jako osoby nieradzącej sobie z nowymi technologiami, powinien być zakwestionowany. Dopóki nie robią tego uczelnie, potrzebne są oddolne inicjatywy, takie jak nasza" - wyjaśniają.

Uczestnicy kursu zapoznają się z m.in. z narzędziami internetowymi pomocnymi w pracy naukowej, publikowaniu badań czy realizacji projektów historycznych. Zobaczą również innowacyjne przykłady aktywności internetowej muzeów i archiwów. Dowiedzą się, jakie są główne problemy związane z definiowaniem i ochroną cyfrowego dziedzictwa. Podjęte zostaną również kwestie otwartej edukacji i ruchu Open Access, koncepcje współpracy historyków ze społecznościami internetowymi oraz zagadnienia związane z upamiętnianiem historii w Internecie.

Studenci historii, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie powinni wypełnić formularz dostępny na stronie: www.historiaimedia.org/kurs. Zgłoszenia przyjmowane są do końca listopada. W pierwszej edycji kursu weźmie udział 30 osób.

Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne pod adresem: www.historiaimedia.org/kurs

***

Historiaimedia.org to pierwszy polski projekt poświęcony zagadnieniom relacji między historią a mediami. Twórcy portalu poruszają zagadnienia związane z: rolą mediów w kulturze historycznej i ich wpływem na kształtowanie świadomości przeszłości, Internetem i nowymi technologiami w badaniach i edukacji historycznej oraz historią w sztuce współczesnej. Projekt ma promować koncepcję digital history, czyli zainteresowania historyków Internetem, jako narzędziem wspomagającym badania i edukację historyczną. Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org. EKR

źródło: Serwis PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


Data publikacji: 2009-11-16
Strony: 1

System edukacji nie nadąża za wymaganiami rynku., Rozwój to proces czy jednorazowe zdarzenie?, Szkoła przyszłości , Prezes PAN: w nauce korzyści z UE są ewidentne, Pedagog XXI wieku ,