Mamy 9117 aktualnych szkoleń oraz 5271 firm szkoleniowych. Dziś dodano 34 szkoleń.

Jak nie popełniać błędów w czasie szukania pracy?

Masz wszystkie potrzebne kwalifikacje, a jednak nie zdobyłeś upragnionej pracy. Spełniłeś wszystkie wymagania stawiane przez potencjalnego pracodawcę, jednak stanowisko zostało przyznane komuś innemu. Czy wiesz, jakie błędy popełniłeś w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?


Włodzimierz Rosiński, koordynator szkoleń w ramach platformy edukacyjnej NetAkademia.pl przekonuje, że wykształcenie i doświadczenie nie są dziś głównymi determinantami wyboru idealnego kandydata na pracownika. W wysoce konkurencyjnych czasach, liczy się coś więcej –
umiejętność zaprezentowania własnej kandydatury, wskazania na indywidualne zalety, wyróżniające naszą osobę wśród innych i to wszystko w oryginalnej i niepowtarzalnej otoczce, która sprawi, że zapadniemy w pamięci osoby rekrutującej na dane stanowisko. Oczywiście – zostaniemy zapamiętani pozytywnie, ze względu na swoje atuty, a nie - popełnione błędy.

Aby nie dopuścić do pomyłek, należy je najpierw zdiagnozować. Dlatego przedstawiamy krótki poradnik, wiedzę w przysłowiowej „pigułce”, dzięki czemu dowiesz się, jakie błędy zdarzają się kandydatom na pracowników i co zrobić, by ich uniknąć.

1.Brak planu. Zanim kandydat zacznie szukać nowego pracodawcy, powinien poważnie zastanowić się, jakie są jego oczekiwania i jaką pracę chciałby wykonywać.
2.Bezmyślne wysyłanie CV do wszystkich firm, bez względu na to czy spełnia się zakładane kryteria (bo może się uda?), to równie częsty błąd, popełniany przez osoby poszukujące pracę. To strata czasu zarówno dla kandydata, jak i osoby odbierającej jego CV.
3.Zapomnijmy o korzystaniu z szablonów życiorysów oraz listów motywacyjnych zamieszczonych w Internecie. Lepiej nie wysyłaj listu motywacyjnego, jeśli sam go nie pisałeś!
4.Przekonanie, że nie ma się wpływu na przebieg rozmowy rekrutacyjnej to równie poważny błąd. To właśnie od ciebie zależy jak i w którym kierunku potoczy się rozmowa kwalifikacyjna.
5.Nie powinno postrzegać się rozmowy o pracę jako castingu, na którym wybiera tylko jedna strona. Zminimalizujmy ryzyko „przesłuchania”, wykonując trzy kroki: zbierając informacje o firmie, przygotowując jeden pomysł na usprawnienie jej działania dzięki twojej kandydaturze oraz listę pytań, które zadasz pod koniec rozmowy.
6.Błędem jest także przeświadczenie, że podczas rozmowy rekrutacyjnej jakieś pytania są niewinne i nie mają charakteru weryfikującego. Pamiętaj, że jesteś poddawany ocenie w całym procesie rekrutacji!
7.Pytania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej będą dotyczyły wyłącznie pracy. Nic bardziej mylnego! Nastaw się, że mogą zostać poruszone kwestie osobiste i jeszcze przed rozmową zdecyduj, czy będziesz na nie odpowiadać.
8.Bądź przygotowany na pytanie o oczekiwania finansowe. Musisz znać kwotę, którą podasz, najlepiej w wersji brutto i netto.

Poszukiwanie pracy to stresujące i niestety, ale także czasochłonne zajęcie. By odpowiednio przygotować się do tego procesu, warto skorzystać z dodatkowej pomocy trenerów biznesu lub dostępnych na rynku szkoleń i warsztatów. Na tę okoliczność platforma edukacyjna NetAkademia.pl uruchomiała bezpłatny dostęp do kursu online z certyfikatem „Jak zdobyć pracę?” – darmowa oferta dla wszystkich zainteresowanych osób dostępna będzie przez okres dwóch miesięcy, w terminie od 1 marca do 30 kwietnia 2013 roku.

NetAkademia.pl

DOTACJE NA INNOWACJE

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego


Data publikacji: 2013-03-19
Strony: 1

"Euro na edukację" ruszyło w styczniu - wywiad z koordynatorem ogólnopolskiego projektu edukacyjnego., Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej w kolejnym roku akademickim, Prawie 80 tys. polskich studentów skorzystało już z "Erasmusa", Jak realizować marzenia?, Dla rozwoju Polski najważniejsza jest edukacja,