Mamy 9556 aktualnych szkoleń oraz 5248 firm szkoleniowych. Dziś dodano 4 szkoleń.

Projekt Eduscience - naukowcy zaszczepiają dzieciom pasję badawczą

Transmisje rozmów z naukowcami m.in. z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, kilkadziesiąt festiwali i pikników naukowych organizowanych w mniejszych miastach, dostęp uczniów do laboratoriów badawczych, niespotykane dotąd programy lekcji - to niektóre z atrakcji przewidzianych w projekcie Eduscience, w ramach którego polscy naukowcy będą próbowali zaszczepić w dzieciach pasję badawczą.

W projekcie "Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii - Eduscience" ma uczestniczyć aż 250 losowo wybranych szkół z całej Polski - zarówno podstawowych, gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych. Szkoły te mają otrzymać rzutniki i tablice multimedialne, a także dostęp do internetowej platformy edukacyjnej.

W ramach zajęć będą się odbywać m.in. spotkania z naukowcami, zarówno na żywo, jak i za pomocą internetowych transmisji np. z tak egzotycznych miejsc jak Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie. Poza tym przewidziana jest organizacja nawet kilkudziesięciu pikników i festiwali naukowych w mniejszych miastach. Uczniowie w ramach Eduscience mogą się też spodziewać wycieczek do obserwatoriów i wizyt w laboratoriach.

"Ten projekt to odpowiedź na bardzo słabą sytuację, jeśli chodzi o edukację przedmiotów ścisłych w szkole" - mówi w rozmowie z PAP uczestniczący w projekcie prof. Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN. Projekt ma pokazać, że nauki przyrodnicze są ciekawe. "Chcemy uczniom pokazać naukę z innej strony" - mówi.

Głównym celem jest zainteresowanie młodych osób nauką i zaszczepienie w nich chęci, aby podjąć studia na kierunkach matematyczno-przyrodniczych i technicznych. Ma to się odbyć m.in. przez opracowanie i upowszechnienie innowacyjnych programów nauczania.

"Dla mnie najważniejsze będzie, jeśli jakiejś grupie osób uda nam się zaszczepić pasję, jeśli osoby te zobaczą, że to wszystko jest fascynujące. Bo nauka to nie zbiór faktów zapisanych w podręczniku, jej tworzenie to proces dynamiczny" - zaznacza dyrektor IG PAN.

Projekt rozpoczął się w marcu tego roku. Do późnej jesieni ma trwać pilotażowa część projektu. Na razie naukowcy wspólnie z dydaktykami przygotowują programy zajęć, opracowują materiały do wykorzystania w szkołach czy przygotowują platformę internetową na potrzeby projektu. Powstać ma kilkaset propozycji lekcji z zakresu geografii, matematyki, fizyki, chemii czy przyrody. Jeśli program zostanie zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, od przyszłego roku w ramach projektu będzie mogło się rozpocząć wdrażanie programów zajęć w szkołach.

Eduscience ma trwać do listopada 2014 r. Chociaż do tego czasu zajęcia będą prowadzone w wybranych szkołach, to po zakończeniu projektu jego wyniki mają być dostępne dla wszystkich placówek w Polsce. "Mamy nadzieję, że gdzieś na końcu zaproponujemy nowe standardy nauczania" - deklaruje prof. Rowiński.

Rozmówca PAP zaznacza, że ważnym elementem projektu Eduscience jest nauczanie matematyki. "Będziemy się starali wprowadzić matematykę +tylnymi drzwiami+" - mówi. Wyjaśnia, że naukowcy będą pokazywać, że matematyka jest przydatna. "Nie będzie to lekcja typu: rozwiąż układ z dwoma niewiadomymi. Równania mają być wynikiem próby poznania przyrody. Uczymy matematyki jakby przy okazji. To nie zastąpi tradycyjnych lekcji matematyki, ale myślę, że pomoże uczniom zrozumieć" - dodaje Rowiński.

Lekcje, w oparciu o najnowszy stan wiedzy, przygotowywane są we współpracy z nauczycielami dydaktykami przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GEOPLANET, czyli Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanografii oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez Instytut Geofizyki PAN, spółkę Edukacja Profuturo oraz firmy American Systems, a także Accelerated Learning Systems.

Więcej informacji o projekcie na stronie: http://www.eduscience.pl/

Autor: Ludwika Tomala
źródło: Serwis PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


Data publikacji: 2011-07-22
Strony: 1

Ruszają zapisy na kursy Uniwersytetu Otwartego UW, Trudny wybór, Tylko 30 proc. uczelni korzysta z funduszy UE, Amgen Scholars – szansa na prowadzenie badań na prestiżowych uczelniach, Trudny Człowiek. Trudny Klient. Część I,