Mamy 9059 aktualnych szkoleń oraz 5273 firm szkoleniowych. Dziś dodano 1 szkoleń.

Receptura skutecznego działania

Przeczytałam w jednym z artykułów, że 100-letnia Marge Jetton każdego dnia gimnastykuje swoje ciało i powtarza, że długość naszego życia zależy od naszego nastawienia, a nie zaistniałych okoliczności. Jak tu zrobić, aby dożyć tak sędziwego wieku i być tak szczęśliwym człowiekiem ? Czy jest jakaś receptura, którą każdy z nas może zrealizować?

Często obiecujemy sobie zmianę – będę uprawiał sport, rzucę palenie, będę miał więcej czasu tylko dla przyjaciół, rodziny. Czasami udaje się tą zmianę wprowadzić, po czym często wracamy do starych nawyków. Od czego to zależy? Dlaczego tak się dzieje?

Jak pewnie wielu z was zauważyło, zmiana nie następuje w sposób szybki i łatwy, często wiąże się z wyżeczeniami, niewygodą, nawet jeśli ma nas prowadzić do lepszego, zamierzonego celu. Aby wprowadzić zmianę i stać się tym kim naprawdę chcemy powinniśmy zacząć od pracy nad sobą samym.

Już jakiś czas temu wpadła mi w rękę bardzo dobra i znana książka Stephena R. Coveya „7 nawyków skutecznego działania”, która dla wielu z was może być drogowskazem do nauki nowych zachowań podnoszących jakość życia prywatnego jak również zawodowego.


1. PROAKTYWNOŚĆ

Proaktywność jest pierwszym i podstawowym nawykiem skutecznego działania, który oprócz przejmowania inicjatywy oznacza, że jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za własne życie. W związku z tym to co nam się przydarza wynika z naszych działań i wartości jakimi się kierujemy. Osoby proaktywne kierując się własną ścieżką życia podlegając czynnikom zewnętrznym kierują się swoją świadomością, a nie głosem środowiska. Mają one również odwagę i dojrzałość niezbędne przy ponoszeniu porażek, a w trudnych momentach zastanawiają się nad rozwiązaniem. Przeciwną postawę reprezentują osoby reaktywne, które działają pod dyktando środowiska, w którym żyją. Ich postawa nastawiona jest stagnację i czekanie, aż druga osoba im pomoże. Covey tak podsumował pierwszą postawę skutecznego działania „jeśli będziesz czekał, aby się tylko dostosować, będziesz się dostosowywał…A rozwój i szansa pójdą inną drogą”.

2. ZACZYNAJ Z WIZJĄ KOŃCA

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo wpaść w pęd życia, niekończącej się aktywności – pracować coraz więcej i wspinać się po kolejnych szczeblach drabiny sukcesu, po to tylko, aby w pewnym momencie obudzić się, że drabina oparta jest do złej ściany. Jak mówi zasada Pareto – 100% czasu nie daje 100% osiągnięć i efektywności z naszych działań.

Zdarzają się sytuacje, że ludzkie sukcesy są puste w środku, nie dają nam tyle radości ponieważ czujemy, że nie do końca są nasze. „Jakże inaczej wygląda nasze życie, wiedząc co jest dla nas najważniejsze, i mając tę wizję w głowie, codziennie robimy to co naprawdę się liczy. Jeśli drabina oparta jest o złą ścianę, każdy krok przybliża nas jedynie do niewłaściwego miejsca. Możemy być bardzo zajęci, bardzo wydajni, ale żeby naprawdę skutecznie działać, musimy zaczynać z wizją końca”.

3. NAJPIERW ZRÓB TO CO NAJWAŻNIEJSZE

„Najpierw zrób to co najważniejsze” jest nawykiem ludzi sukcesu, ponieważ realizując zadania, działając, robią to w odpowiedniej kolejności. Rozpoczynają od tego, co w ich życiu jest priorytetem, czyli od takich działań, które zgodne są z ich misją życiową i wartościami.

4. MYŚL W KATEGORIACH WYGRANA-WYGRANA


Nawyk ten oparty jest na współpracy z innymi w taki sposób, aby kierować się zasadą, że każda ze stron dąży do obopólnych korzyści. Ważne, aby każda z zainteresowanych stron czuła zadowolenie z podjętych decyzji i chęć wdrożenia je we własne życie czy to prywatne czy zawodowe. Covey piszę, że dóbr na świecie wystarczy dla wszystkich i sukces jednej osoby nie oznacza strat dla innej. Myśl „win-win” to przekonanie w trzecie rozwiązanie. Róbmy to dobrze, lepiej, nie krzywdząc przy tym żadnej ze stron.

5. STARAJ SIĘ NAJPIERW ZROZUMIEĆ, POTEM BYĆ ZROZUMIANYM


Nawyk ten jest drogowskazem do efektywnej komunikacji z drugim człowiekiem. Często narzucamy innym naszą wolę, proponujemy nasze rozwiązania, uważając je za najlepsze, co często pogarsza tylko naszą relację z ludźmi, ponieważ prowadzi do frustracji i samotności naszego odbiorcy. Aby do tego nie doszło wykażmy zrozumienie i wolę wzajemnego zrozumienia siebie nawzajem. Rozwijając ten nawyk należy uczyć się empatycznego słuchania, skupienia na intencji i emocjach drugiej osoby.

6. SYNERGIA

Dzięki synergii jesteśmy w stanie działać, współpracować z innymi w sposób kreatywny tworząc zupełnie nowe, innowacyjne rzeczy. Covey uważa, że synergia jest najwyższą formą życiowej aktywności – testem i prawdziwą manifestacją wszystkich powyższych nawyków jednocześnie.

7. OSTRZENIE PIŁY

Nawyk ten dotyczy koncentracji na dbaniu i odbudowie czterech obszarów swojej natury: fizycznej- ćwiczenie, odżywienia, kontrola, poziom stresu; duchowej – czytelnych wartości, studiowania i medytacji; społeczno-emocjonalnej- empatia, synergia, wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa; oraz umysłowej – czytania, wizualizowania, planowania i pisania. Dbając o te obszary naszej osobowości jesteśmy w stanie tworzyć nowe nawyki i efektywnie działać.

Proponuję wykonanie kilku ćwiczeń, które mogą stanowić dla was wskazówkę praktyczną przy wprowadzaniu nowych nawyków w życie.

Ćwiczenie I

Wymień jedną czynność, którą mógłbyś robić (a nie robisz) na co dzień, a która znacząco poprawiłaby twoje życie osobiste.

Ćwiczenie II

Co dałoby podobne rezultaty w twoim życiu zawodowym?

Ćwiczenie III

Wybierz relację, w której chciałbyś zastosować umowę „wygrana-wygrana”. Spróbuj postawić się w pozycji twojego partnera i napisz precyzyjnie, jakie rozwiązanie by wybrał. Następnie zrób listę rezultatów, które byłyby wygraną dla ciebie. Zapytaj partnera, czy zgodzi się rozmawiać z tobą aż do momentu, w którym znajdziecie rozwiązania korzystne dla obu stron.

Życzę powodzenia!

Autor: Marta Sosińska-Piotr

Źródło: Pracownia Psychologiczna TU


Tekst powstał na podstawie: Stephen R. Covey „7 nawyków skutecznego działania” oraz informacji w magazynie Coaching nr 4/2012.


Data publikacji: 2012-09-27
Strony: 1

Nowy zawód drugą szansą , Jakich zmian potrzebujemy?, Szkoła wobec uczenia się przez całe życie , Humaniści dla gospodarki. Edukacja na potrzeby rynku pracy , Małoletni mogą chodzić do szkoły dla dorosłych,