Mamy 9337 aktualnych szkoleń oraz 5255 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Rękopisy Słowackiego dostępne w internecie

Rękopisy Słowackiego dostępne w internecie

200 cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i rzadkich wydań dzieł Juliusza Słowackiego można od wtorku oglądać w internecie na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Kolekcję udostępniono internautom z okazji obchodzonej 4 września 200. rocznicy urodzin Słowackiego.

Biblioteka Narodowa udostępnia blisko dwieście cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i dzieł Juliusza Słowackiego znajdujących się w jej zbiorach. W Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona w kolekcji tematycznej Juliusz Słowacki najcenniejszymi obiektami są rękopis "Balladyny" z 1834 r. oraz rękopis niedokończonego dramatu "Krak" z poprawkami naniesionymi ręką Antoniego Małeckiego. W zbiorze autografów jest też "Odpowiedź na Psalmy Przyszłości" nazywana przez historyków literatury "rękopisem warszawskim" ze względu na fakt, że zawiera ona znaczące różnice w stosunku do pierwodruku tego utworu. Staranny charakter pisma Słowackiego można tez podziwiać w listach do Joanny Bobrowej i Antoniego Hłuszniewicza.

Na stronach internetowych zamieszczono także pierwodruki dzieł Słowackiego będące w posiadaniu BN m.in. pierwodruk "Kordiana" wydany nakładem autora w 1834 roku, dziewiętnastowieczne wydania "Mazepy", "Lilli Wenedy", "Anhelliego". Kolekcję uzupełniają eseje o twórczości Słowackiego pióra m.in. Cypriana Kamila Norwida, Michała Bałuckiego czy Piotra Chmielowskiego.

Całą kolekcje można oglądać na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona (www.polona.pl). ASZW

źródło: Serwis PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

 


Data publikacji: 2009-09-21
Strony: 1

Trudny wybór, Absolwenci idą na bezrobocie, bo często źle wybierają zawód, Weź udział w badaniu Innowacje 2009, 100 mln zł środków unijnych na inwestycje łódzkich uczelni artystycznych, Być pewną siebie nie tylko 8 marca,