Mamy 9337 aktualnych szkoleń oraz 5255 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Tajemnice nauki na plaży w Gdańsku

Pokazy plazmy, iluzje optyczne, rozszczepianie światła za pomocą pryzmatu - to niektóre z atrakcji przygotowanych dla odwiedzających Plażowe Centrum Nauki i Edukacji - EduFun. Centrum, zajmujące 200 metrów kwadratowych plaży w Gdańsku, można zwiedzać codziennie do końca wakacji.

To pierwsza plażowa tego typu inicjatywa w Polsce. Jej pomysłodawcą jest doktorant Politechniki Gdańskiej, Dawid Kubacki, a organizatorami: Fundacja "Wspólnota Gdańska", gmina Gniewino i Politechnika Gdańska.

EduFun łączy interaktywną edukację z zabawą. Jak informuje Politechnika, organizatorzy w przystępny, a przede wszystkim intrygujący sposób, pokażą dziesiątki zjawisk fizycznych. W każdym doświadczeniu będzie można uczestniczyć samemu, wszystko będzie można dotknąć i obejrzeć z bliska.

W Centrum znajdują się cztery namioty prezentujące: Tajemnice energii, Tajemnice dźwięku, Maszyny Proste oraz Magię fizyki i jej efekty.W  namiocie prezentującym "Tajemnice energii" zwiedzający będą się mogli przekonać, czym jest elektryczność, a także obejrzeć śpiewający generator Tesli i pokaz kul plazmowych.

Pokaz rozchodzenia się fali dźwiękowej, zasady działania gongu i wielu dziwnych instrumentów, demonstracja budowy głośników - czekają zaś na gości namiotu "Tajemnice dźwięku". Zwiedzający będą mogli zobaczyć również dźwięk na płycie i falę dźwiękową na ekranie.

W namiocie "Maszyn prostych" zaprezentowane zostaną m.in. siłomierze, krzesła obrotowe, dziadek do orzechów. Chętni będą mogli przeprowadzać doświadczenia związane z zasadami zachowania równowagi i bezwładności.

O magii fizyki będzie się można przekonać oglądając w czwartym z namiotów pokaz iluzji optycznych i rozszczepienia światła za pomocą pryzmatu. Odważni będą mogli chodzić po wodzie, a dzięki odpowiedniemu ułożeniu luster znaleźć się w nieskończonej przestrzeni.

Bezpośrednio na plaży stanie 11 specjalnych wielkogabarytowych stanowisk prezentujących zagadnienia siły, energii, pędu, równowagi, światła, dźwięku.

Wśród nich znajdą się m.in.: dziewięciometrowe wahadło Foucault'a dzięki któremu można zobaczyć jak kręci się Ziemia. Specjalną niespodzianką będzie czterometrowy basen do prezentowania zjawisk falowych, umożliwiające chodzenie po wodzie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć równoważnie, kolorowy balon obrazujący prawo Archimedesa, czy też model rury Elektrowni Wodnej Żarnowiec.

Centrum otwarte jest codziennie od 10.00 do 20.00 na gdańskiej plaży w Jelitkowie. Bilet umożliwiający 45 minutowe zwiedzanie Plażowego Centrum Nauki i Edukacji kosztuje 5 (dzieci) i 7 (dorośli) złotych.

Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie www.interedu.pl

Autor:  Ewelina Krajczyńska PAP - Nauka w Polsce
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 


Data publikacji: 2009-07-07
Strony: 1

Jak skutecznie rozwiązywać konflikty w pracy?, Siedem warunków mistrzowskiego uczenia się , Ostatnia edycja "Szkoły Przedsiębiorczości UJ" czeka na chętnych, Polska szkoła nie uczy myślenia a lekcje są nudne, Euro 2012 - wolontariat sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego!,