Mamy 8493 aktualnych szkoleń oraz 5280 firm szkoleniowych. Dziś dodano 1 szkoleń.

W styczniu otwarcie interaktywnej wystawy edukacyjnej

Jak działa młot spadowy wykorzystywany do kucia żelaza, czym jest napięcie a czym natężenie prądu, jaka jest ludzka tolerancja na ładunek elektryczny - m.in. na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź na interaktywnej wystawie edukacyjnej, która zaprezentowana zostanie w styczniu w Łodzi.

Według jej organizatorów wystawa, która przyjechała do Łodzi z Wielkiej Brytanii, ma umożliwić "zrozumienie oraz odkrycie tajników świata sił natury, sekretów dźwięku i elektryczności oraz osiągnięć starożytnych i średniowiecznych mędrców, z których korzystamy do dzisiaj".

Projekt tworzą dwie tematyczne ekspozycje: "Machiny Średniowiecza, starożytna wiedza" oraz "Poczuj siłę, szokująca elektryczność, dobre wibracje".

Zwiedzając wystawę "Starożytna wiedza" będzie można przekonać się, jak prawa Archimedesa czy Pitagorasa funkcjonują w praktyce. Do dyspozycji zainteresowanych będą takie przedmioty jak katapulta, tzw. maszyny Herosów, Lustro Archimedesa. Z kolei ekspozycja "Machiny Średniowiecza" umożliwi bezpośrednie obcowanie z takimi maszynami jak młot spadowy wykorzystywany do kucia żelaza czy młyn wodny, który był w swoim czasie rewolucją na skalę europejską w zakresie nawodnienia.

"Większość ludzi postrzega Średniowiecze jako ciemne wieki zacofania i ubóstwa, a tymczasem była to złota era rozwoju nauki i techniki, opartej na odkryciach starożytnych Greków i Rzymian" - mówią organizatorzy wystawy. Wystawa "Poczuj siłę, szokująca elektryczność, dobre wibracje" pozwoli zrozumieć działanie nawet najbardziej skomplikowanych procesów fizyczno-naukowych, jak i prostych urządzeń domowych. Odpowie na pytania, w jaki sposób generowana jest siła, jaka jest ludzka tolerancja na ładunek elektryczny?

Dzięki takim urządzeniom jak pole elektromagnetyczne czy spirala indukcyjna odwiedzający będą mogli przekonać się, jak w prosty sposób utworzyć pola magnetyczne, jakie są konsekwencje kontaktu wody z prądem, poznać właściwości obwodu elektrycznego. Odkryć też będzie można sekrety tworzenia się głosu ludzkiego czy poeksperymentować z dziwnymi instrumentami.

Interaktywna wystawa otwarta zostanie 19 stycznia i potrwa do 10 marca. Oglądać ją będzie można w łódzkiej Manufakturze. JAW

źródło: Serwis Nauka w Polsce PAP SA
www.naukawpolsce.pap.plData publikacji: 2009-01-09
Strony: 1

Uniwersytet Trzeciego Wieku na Politechnice Łódzkiej rozpoczyna czwarty rok działalności, 8 strategii efektywnego uczenia (się), W Internecie kwitnie handel maturami, Rusza "Akademia Uczniowska" dla gimnazjalistów, Taniec – studia nie dla każdego,