Bezpieczeństwo w wodzie. Najważniejsze zasady

Jeśli planujesz wypad nad jezioro lub morze, przypomnij sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas plażowania i kąpieli. Musisz pamiętać o tym, że woda to żywioł, którego nie należy lekceważyć.

Pływaj wyłącznie tam, gdzie jest to dozwolone

Wiele osób ma tendencję do tego, by szukać dzikich plaż i kąpielisk, w których jest mało ludzi. Jeśli i Ty tak robisz, bo nie lubisz tłoku, lepiej dobrze się zastanów. Na publicznych plażach można spotkać ratowników, a więc ludzi czuwających nad bezpieczeństwem plażowiczów. Miejsca wyznaczone do pływania są sprawdzone i strzeżone. Biała flaga oznacza możliwość komfortowej kąpieli, a czerwona jej zakaz. Nad takimi zbiornikami z dużą dozą prawdopodobieństwa – nic Ci nie grozi, czego z całą pewnością nie można powiedzieć o kąpieliskach dzikich i niepilnowanych.

Niesprawdzona przez nikogo woda bardzo często staje się przyczyną wielu, ludzkich tragedii. Nie znając jej głębokości, nigdy nie decyduj się na skoki do zbiornika. Unikaj też zabagnionych, zarośniętych terenów, które są skupiskiem bakterii, przeróżnych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń.

W zbiorniku oddanym do publicznego użytku, pamiętaj o tych wskazówkach…

W miejsca, w których pływanie jest dozwolone, wybieraj się zawsze za dnia. Unikaj wieczornych i nocnych kąpieli. Do wody nie wchodź także wtedy, gdy widoczność jest ograniczona, na przykład z powodu mgły. W takich warunkach trudniej o konkretną ocenę sytuacji, bliskości brzegu itd. Poza tym służby ratownicze mają wówczas utrudnione zadanie.

Pamiętaj również o tym, by do wody nie wchodzić pod wpływem silnych leków, alkoholu czy innych używek. Wymienione substancje w znaczny sposób wpływają bowiem na Twoją koordynację ruchową. Są powodem wielu utonięć, nawet wśród osób, które świetnie pływały.

Oprócz tego, dobrze byś nauczył się prawidłowo korzystać ze sprzętu pływackiego. Okulary, maski do pływania i różne inne, dedykowane akcesoria są podstawą, jeśli zamierzasz spędzić w wodzie znaczną ilość czasu. Ułatwiają wskazaną aktywność i wspierają orientację.

Zanim wejdziesz do wody,  skontroluj stan swojego zdrowia

Poza omówionymi zasadami są i takie, które dotyczą stanu zdrowia. Do wody nie powinny więc wchodzić osoby, które mają stwierdzone poważne choroby, na przykład padaczkę. Ci, którzy borykają się z błahymi problemami zdrowotnymi, między innymi przeziębieniem – robią to na własne ryzyko. Z pewnością jednak przeciwwskazaniem jest zażywanie leków psychotropowych i różnego rodzaju antybiotyków.

Pływanie w wodzie daje mnóstwo radości, jeśli przestrzega się powyższych zasad. Przed każdą wizytą nad kąpieliskiem warto je sobie przypomnieć, by szczęśliwie wrócić do domu. Jeśli jesteś rodzicem, pilnuj także tego, by Twoje dzieci nie oddalały się za bardzo od brzegu. We wodzie należy zdawać sobie sprawę z własnych umiejętności i ograniczeń. Niektórzy pływają znakomicie, inni tylko przeciętnie, a jeszcze inni nie potrafią wcale. Ci ostatni powinni ograniczyć się wyłącznie do rekreacyjnych aktywności, bez niepotrzebnego ryzyka.

 

Artykuł Sponsorowany 

Back to top button