Kiedy dzieci idą do szkoły po Wielkanocy? Poradnik rodzica dotyczący przerw świątecznych i ferii

Wielkanoc to nie tylko czas rodzinnego świętowania, lecz także przerwa od codziennych obowiązków, także szkolnych. Dla rodziców ważne jest, aby wiedzieć, kiedy dzieci wracają do szkoły po świętach wielkanocnych oraz jak wyglądają przerwy i ferie w trakcie roku szkolnego. W tym poradniku przedstawiam informacje na temat zawieszenia zajęć i ich wznowienia, co może pomóc w lepszym zaplanowaniu czasu wolnego dla ciebie i twojego dziecka.

Zawieszenie zajęć szkolnych w okresie Wielkanocy

No dobrze, więc zastanawiasz się, kiedy dzieci idą do szkoły po Wielkanocy. Wszystko zależy od tego, jakie święta przypadają w danym roku. W przypadku uroczystości wielkanocnych zajęcia szkolne są zawieszone nie tylko podczas samego święta, ale też przed i po nim. W 2022 roku Wielkanoc przypada na 17 kwietnia, czyli już za niedługo. W związku z tym, uczniowie są zwolnieni ze szkoły przeważnie w Wielki Piątek (15 kwietnia) oraz w Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia).

Wracamy do szkoły po przerwie świątecznej

Teraz, kiedy już wiemy, kiedy jest wolne od szkoły, to pytanie brzmi: kiedy dzieci wracają do szkoły? Muszę cię zmartwić, ale wracamy do szkoły po przerwie świątecznej już w następnym dniu roboczym po świętach, czyli we wtorek 19 kwietnia.

Długość przerw świątecznych w grudniu

Skoro już jesteśmy przy planowaniu wolnego, warto też przyjrzeć się innym przerwom szkolnym, takim jak czas przedświąteczny. Przykładowo, którego grudnia jest wolne od szkoły? Przyjmując datę na koniec grudnia, nadchodzące przerwy świąteczne obejmują Boże Narodzenie (25 grudnia) oraz Świętej Rodziny (26 grudnia). Uczniowie korzystają z tych dni wolnych i uczęszczają do szkoły do którego grudnia chodzimy do szkoły lub najbliższego dnia roboczego.

Nowy Rok, a powrót do szkoły

Kolejny przypadek, kiedy można zinstalować licznik “kiedy jest wolne od szkoły” to Nowy Rok. Rodzice z niecierpliwością zastanawiają się którego wracamy do szkoły po nowym roku. Jakkolwiek powrót do szkoły bywa różny od przypadku do przypadku, często konieczność nauki pojawia się już na początku stycznia. Istotny wyjątek stanowi sytuacja, gdy 2 stycznia przypada na weekend – wtedy dzieci mają wolne oraz nie idą do szkoły.

Wakacje i powrót do szkoły

Wakacje kojarzą się ze słońcem, wypoczynkiem i beztroską, ale też ze zbliżającym się powrotem do nauki. Rodzice zastanawiają się więc kiedy wracamy do szkoły po wakacjach. Odpowiedź jest zmienna w zależności od kraju i regionu. Ogólnie można jednak przyjąć, że nauka zaczyna się we wrześniu zaraz po ostatnich dniach sierpnia.

Ferie świąteczne

I na koniec, jeszcze jedna kwestia dotycząca przerw szkolnych – nie zapominajmy o feriach świątecznych. Czas ten to zazwyczaj tydzień bądź dwa wolnego od nauki w okresie grudnia lub stycznia. Jak długo trwają ferie? To zależy od wydanej przez szkołę informacji, jednak ogólnie ile trwają ferie świąteczne można ustalić na jedno bądź dwa tygodnie.

Mam nadzieję, że te informacje dadzą ci większą pewność i pomogą w lepszym planowaniu czasu dla ciebie i twojego dziecka. Przede wszystkim, nie zapominajmy, że wolne od szkoły nie oznacza tylko beztroski, ale także okazji do spędzenia wspólnie czasu, nauki nowych umiejętności czy przemyślenia swojej przyszłości.

Refleksja nad przerwami szkolnymi

Planowanie czasu wolnego od szkoły to zadanie nie tylko dla uczniów, ale też rodziców. W artykule omówiliśmy kwestię powrotu do szkoły po Wielkanocy, który w przypadku 2022 roku odbędzie się 19 kwietnia. Ponadto, zwróciliśmy uwagę na inne ważne terminy związane z przerwami szkolnymi. W grudniu uczniowie mają wolne przed Bożym Narodzeniem oraz podczas Świętej Rodziny. Wracając do pytania o kiedy jest wolne w szkole – warto zaznaczyć, że po Nowym Roku powrót do nauki często następuje na początku stycznia, ale 2 stycznia może być wolny, jeśli wypada w weekend. Kolejnym aspektem były długość ferii świątecznych, trwających zwykle tydzień bądź dwa oraz refleksje dotyczące powrotu do szkoły po wakacjach, co zazwyczaj ma miejsce we wrześniu. To zaledwie część omówionych zagadnień, ale ważne jest, aby pamiętać, że czas wolny od nauki może być równie dobrze wykorzystany do rozwoju osobistego i spędzenia wartościowego czasu z rodziną. Dlatego zastanówmy się nie tylko nad liczbą dni wolnych, ale też nad ich jakością.

Back to top button