Czytanie lektur szkolnych to ważny element edukacji każdego ucznia, gdyż pozwala zgłębić klasykę literatury polskiej i światowej oraz zrozumieć kulturę oraz historię. Każda klasa przewiduje inną lekturę dostosowaną do wieku i etapu edukacyjnego uczniów. W niniejszym artykule przyjrzymy się, w której klasie szkolnej czyta się “Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza oraz omówimy wybór lektur obowiązujących w poszczególnych klasach, tak abyś mógł łatwo śledzić rozwój literacki swojej edukacji.
Krzyżacy lektura której klasy: odkryjmy odpowiedź
No więc zaskakujące pytanie jak na początek: krzyżacy lektura której klasy się czyta? Jestem pewien, że wielu z nas zastanawia się, w której klasie szkolnej uczniowie muszą zmierzyć się z lekturą “Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Otóż, odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – czytamy “Krzyżaków” zazwyczaj w klasie drugiej lub trzeciej szkoły średniej, czyli w liceum, technikum lub innych tego typu placówkach oświatowych.
Lektury w klasach 1-3 szkoły podstawowej
Ponieważ już znamy odpowiedź na główne pytanie, warto przyjrzeć się lekturom obowiązującym w poszczególnych klasach, więc zacznijmy od tych zacnych młodszych klas. W klasie pierwszej najczęściej czytane są takie dzieła jak: “Akademia Pana Kleksa” (akademia pana kleksa lektura której klasy?), “Król Maciuś Pierwszy”, “Księga Dżungli”, czy też “Alicja w Krainie Czarów”.
W klasie drugiej uczniowie zazwyczaj czytają lektury takie jak “Ania z Zielonego Wzgórza” (ania z zielonego wzgórza lektura której klasy?), “W pustyni i puszczy”, “Janko Muzykant”, czy też “Opowieść wigilijna”.
Gdy zaś weźmiemy pod lupę awangardową klasę trzecią, natkniemy się na dzieła takie jak: “Robinson Crusoe”, “Zemsta”, czy też “Mały Książę” – ta ostatnia to mały książę lektura której klasy?
Lektury dla starszych uczniów: klasy 4-6 szkoły podstawowej
Cóż, nie da się zaprzeczyć, że klasy 4-6 to taki okres, kiedy uczniowie już czytają nieco bardziej złożone lektury. Warto wiedzieć, że w klasie czwartej najczęściej przewiduje się lektury takie jak “Quo Vadis”, “Pan Tadeusz” (pan tadeusz lektura w której klasie?) czy “Kamienie na szaniec” (kamienie na szaniec lektura w której klasie?).
W międzyczasie, kiedy przekroczy się próg klasy piątej, warto przeczytać takie dzieła jak “Opowieści z Narnii” (czy opowieści z narnii to lektura obowiązkowa?), “Dywizjon 303” (dywizjon 303 lektura w której klasie?) czy nawet “Zemsta” (zemsta lektura w której klasie?).
Przechodząc do klasy szóstej, uczniowie mają okazję zapoznać się z pozycjami takimi jak “Ogniem i Mieczem”, “Potop” czy “Pan Wołodyjowski”.
Lektury dla uczniów szkół średnich: klasy 1-3 liceum i technikum
Na koniec przyjrzyjmy się, jak wygląda sytuacja z lekturami w szkołach średnich. W klasie pierwszej tego rodzaju placówek zazwyczaj czytamy takie pozycje jak “Lalka”, “Chłopi” czy “Skąpiec”. W drugiej klasie, jak już wcześniej wspomniałem, możemy natknąć się na “Krzyżaków” (krzyżacy lektura która klasa?) czy także “Dziady” czy “Śmierć Pułkownika”.
Na sam koniec szkolnej edukacji, czyli w trzeciej klasie liceum i technikum, uczniowie czytają takie arcydzieła jak “Pan Tadeusz”, “Hamlet” czy “Ludzie Bezdomni”.
Podsumowanie: wybór lektur w zależności od klasy
Podsumowując, “Krzyżacy” to lektura, z którą uczniowie spotykają się zazwyczaj w klasie drugiej lub trzeciej szkoły średniej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zmieniają się przepisy i wytyczne odnośnie lektur, a szkoły mają pewną swobodę w ich wyborze. Przystąpmy więc do odkrywania tego mieniącego się świata lektur szkolnych!
Refleksje na temat klasy oraz treści lektur szkolnych
Zastanawiając się nad tym, której klasie przypisujemy poszczególne lektury, warto wspomnieć, że “Krzyżacy” pojawiają się zwykle w klasie drugiej lub trzeciej szkoły średniej. Podobne pytania można zadać w przypadku innych dzieł, takich jak “Dywizjon 303” czy “Ania z Zielonego Wzgórza”. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej głównym lekturom i klasom, w których są one czytane.
Lektury w klasach 1-3 szkoły podstawowej odznaczają się prostotą, a do najbardziej znanych należą “Akademia Pana Kleksa”, “Król Maciuś Pierwszy” i “Alicja w Krainie Czarów”. W kolejnych latach natrafimy na pozycje takie jak “Ania z Zielonego Wzgórza”, “W pustyni i puszczy” czy o wiele bardziej ambitne “Quo Vadis” oraz “Pan Tadeusz”. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w artykule.
Szkoły średnie, takie jak licea czy technika, również oferują różnorodne lektury. Przykładami są “Lalka” w klasie pierwszej, wspomniani już “Krzyżacy” w drugiej, a “Pan Tadeusz” czy “Hamlet” w trzeciej klasie.
Warto jednak pamiętać, że wytyczne co do lektur mogą ulec zmianie, a szkoły mają również pewną swobodę w wyborze czytanych dzieł. Wszystkie te tytuły stają się częścią naszej pamięci, jednak właściwe zrozumienie lektur może zależeć od indywidualnej dojrzałości ucznia. Może warto zastanowić się nad tym, czy tak “sztywno” przypisywać lektury do klas oraz czy niektóre z nich nie zasługują na ponowną lekturę w późniejszym okresie życia?