Centrum Mieroszewskiego po raz kolejny udostępnia zainteresowanym historią, polityką i stosunkami międzynarodowymi badaczom z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej swoją międzynarodową szkołę letnią. W tym roku planowane są dwie jej edycje – pierwsza odbędzie się na polskich Mazurach, a druga na Ukrainie. Szkoła letnia ma na celu przybliżenie uczestnikom tajników analizy politycznej i prawa międzynarodowego oraz nawiązanie osobistych kontaktów pomiędzy utalentowanymi, zaangażowanymi w swoją pracę naukowcami z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Jaki cel przyświeca tegorocznej szkole letniej Centrum Mieroszewskiego
Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego to polska instytucja powołana do życia w celu inicjowania, wspierania i prowadzenia działań skierowanych do obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jednym z filarów jego działalności jest prowadzenie działalności edukacyjnej i programów stypendialnych. Obydwie inicjatywy łączy w sobie szkoła letnia, w której ramach naukowcy i badacze zainteresowani zagadnieniami z zakresu stosunków międzynarodowych mogą wziąć udział w angażujących wykładach oraz wymienić się doświadczeniami i przemyśleniami z uczestnikami z innych krajów.
Szkoła letnia to trwające ok. tygodnia spotkanie pełne wykładów, seminariów i debat, w czasie których uczestnicy mogą pogłębić swoją wiedzę z zakresu wiodącej tematyki, poznać nowe metody badawcze, a także nabyć cenne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy naukowej. Udział w szkole letniej to także doskonała okazja, aby nawiązać nowe znajomości, zdobyć kontakty naukowe, a także wymienić się wiedzą, przemyśleniami oraz doświadczeniem naukowym z innymi uczestnikami.
Szkoła letnia w Polsce i na Ukrainie. Edycja 2024
W 2024 r. Centrum Mieroszewskiego zaplanowało dwie edycje szkoły letniej. Pierwsza z nich nosi nazwę „Myślmy krytycznie. Szkoła Ekspertyzy Politycznej Centrum Mieroszewskiego” i jest skierowana do studentów, doktorantów, młodych naukowców, dziennikarzy i ekspertów z dziedziny stosunków międzynarodowych. Jej celem jest dążenie do poprawy umiejętności analitycznych, pogłębienia metodologii badawczej oraz przekazania uczestnikom wiedzy o pracy think-tanków. W programie znalazło się także miejsce na kształcenie i doskonalenie umiejętności analitycznego pisania – umiejętności niezwykle przydatnej dla każdej osoby, która pragnie tworzyć wartościowe analizy i raporty. Szkoła letnia odbędzie się w terminie 14-20.08.2024 r. w miejscowości Tatarów na Ukrainie.
W Polsce, na malowniczym Pojezierzu Mazurskim, w dniach 25-30.08.2024 r. zorganizowana zostanie natomiast szkoła letnia „Kto się boi prawa międzynarodowego? O znaczeniu prawa międzynarodowego w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę”. Jej celem będzie omówienie roli, jaką prawo międzynarodowe pełni we współczesnej polityce, dyplomacji i badaniu historii. O przybliżenie uczestnikom znaczenia prawa międzynarodowego zadbają wybitni międzynarodowi prawnicy i politolodzy. Szkoła letnia na Mazurach jest skierowana do doktorantów, młodych naukowców oraz osób zajmujących się sprawami publicznymi z Polski, krajów UE i Europy Wschodniej.