Od kiedy możemy zrobić prawo jazdy na motor? Przegląd informacji na temat zdawania kategorii A

Prawo jazdy na motor to marzenie wielu osób, które chciałyby swobodnie przemieszczać się na dwóch kołach, niezależnie od korków czy zatłoczonych ulic. Zdawanie na kategorię A otwiera drzwi do ekscytującego świata motocyklowego! W tym artykule porównamy różne aspekty dotyczące zdawania prawa jazdy na motor, rozważając główną kwestię – od jakiego wieku można przystąpić do tego wyzwania.

Od jakiego wieku można zrobić prawo jazdy na motor?

Zacznijmy od rozwiązania głównego problemu: od kiedy można zrobić prawo jazdy na motor? W ogólnym zarysie, odpowiedź na to pytanie zależy od poszczególnych kategorii uprawnień na jazdę motorami, które są uzależnione od mocy silnika oraz maszyny, o których będziemy mówić. Ale spieszmy się z odpowiedzią!

Głównie mamy do czynienia z trzema kategoriami prawa jazdy na motor: AM, A1 oraz A2.

Kategoria AM – motorowe kompan do 15 roku życia!

Zacznijmy od najniższego progu wiekowego. Jest nim kategoria AM, która uprawnia do jazdy motorowerami czy popularnymi skuterami. Osoby chcące uzyskać prawo jazdy w tej kategorii mogą rozpocząć swoją przygodę z motorami już od 14 lat, jednak końcowe egzaminy państwowe można przystąpić dopiero po osiągnięciu 15 roku życia. Warto dodać, że wiek ten dotyczy obowiązkowych szkoleń na tzw. skutery, które są połączone z jazdą odległą.

Kategoria A1 – motor na start dla 16-latków!

Kiedy można zrobić kategorię A1? Kategoria A1, która upoważnia do prowadzenia motocykli o pojemności silnika do 125 cm³ i mocy do 11 kW, jest dostępna dla młodzielców, którzy ukończyli 16 lat. Od tego wieku właśnie można zdawać prawo jazdy na motor o tej kategorii. Po osiągnięciu 16-tki, warto zastanowić się nad tym wyzwaniem, bo jazda taka jest prawdziwym preludium do bardziej zaawansowanego poziomu jazdy.

Kategoria A2 – kolejny krok, ale trzeba poczekać do 18-stki

Następną kategorią jest A2, która pozwala na prowadzenie motorów o mocy do 35 kW. Od kiedy można zdawać prawo jazdy na motor w tej kategorii? Musimy się jednak bardzo właściwie przygotować, gdyż przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy na motor w tej kategorii możliwe jest dopiero po ukończeniu 18 lat. Nie bój się jednak, droga do wielkich mocarstw stoi przed tobą otworem, więc czas przygoda!

Kategoria A – król motocyklistów od 24 roku życia

Teraz przejdźmy do kategorii, którą wszyscy tęsknią – kategoria A – która jest często uznana za “święty graal” miłośników dwóch kółek. W przypadku tej kategorii, uprawnienia są już bardziej ogólne. Aby stać się królem szosy, trzeba trochę poczekać – dzięki egzaminowi państwowemu na kategorię A można zdawać prawo jazdy na motor już od ukończenia 24 lat, ale można to osiągnąć wcześniej, jeśli posiadasz uprawnienia A2 przez co najmniej dwa lata – wówczas możesz zdawać egzamin na kategorię A po ukończeniu 20 lat.

W tym miejscu warto dodać, że istnieją też inne obostrzenia, na przykład dotyczące współczynnika mocy do masy, który nie może przekraczać 0,2 kW/kg. Jednak te informacje są bardziej szczegółowe.

Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia przyczynią się do zrozumienia zagadnień dotyczących zdawania prawa jazdy na motor. Jest to wstęp do wspaniałego świata motocyklowego hayabusa, gorzej gdy się jedzie na motocykli ze źródłem franków i Kiedy można robić prawo jazdy na motor od 14 lat, od wieku w którym masz zgoda na jazda zwykłymi motorowerami, po zdobycie kategorii A na motorach o naprawdę imponującej mocy.

Motorowe wyzwanie stojące przed młodszymi i starszymi

Choć przygoda z motocyklami wydaje się kusząca, warto poznać najważniejsze informacje z zakresu zdobywania uprawnień na prowadzenie tych maszyn. W przypadku młodych adeptów jazdy na dwóch kółkach, już od 14 lat można sięgać po kategorię AM, ale odpowiedzialność za prowadzenie motorowerów czy skuterów pełnoprawnie przychodzi dopiero z ukończeniem 15 roku życia.

Kiedy można zrobić kategorię A1 na większe motocykle? Ta szansa nadchodzi z 16-tą rocznicą urodzin i daje uprawnienia do prowadzenia bardziej imponujących maszyn z silnikami do 125 cm³. Egzamin na kategorię A2, pozwalającą na jazdę motorami o mocy do 35 kW, może stać się prawdziwym wyzwaniem, gdyż uzyskanie tej pozycji w światku motocyklistów jest możliwe dopiero po osiągnięciu pełnoletności.

Ale król motocyklowych szos staje się tym, kto sięga po kategorię A na najpotężniejsze maszyny. Tą przygodę można rozpocząć tylko po ukończeniu aż 24 longplayów życia, albo wcześniej – jeśli prowadzisz maszyny z uprawnieniami A2 przez dwa lata. Wówczas rządy nad najmocniejszymi motorami rozpoczniesz od skończonej 20-tki.

Niech więc ta wiedza o od kiedy można zrobić prawo jazdy na motor stanie się swoistym motorem rozpędzającym ambicje każdego, kto marzy o podboju asfaltowych dróg na twardym, motocyklowym siodle.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Back to top button