Opanuj angielski jak ekspert: Poznaj tajniki czasu Present Continuous i zasady jego tworzenia

Załóżmy, że opanowanie angielskiego jak ekspert stało się jednym z Twoich celów, a niezawodne posługiwanie się poszczególnymi czasami w języku stało się Twoim priorytetem. Dziś wędrujemy po szerokim uniwersum czasu Present Continuous, gdzie podzielimy się z Tobą tajnikami związanymi z jego tworzeniem i zasadami, które pomogą Ci płynnie zanurzyć się w jego odmętach. To czas, w którym uczucie jak eksperta wkracza na zupełnie nowy poziom!

Rozstrzygnijmy raz na zawsze: Co to jest czas Present Continuous?

Najpierw wytłumaczę Ci, co to jest czas Present Continuous, żebyś wiedział, o co w ogóle chodzi. Otóż, jest to jeden z podstawowych czasów w języku angielskim, służący do wyrażania akcji trwającej właśnie teraz lub związanej z obecnym okresem czasu. Przykłady? Proszę bardzo: “I am reading a book” (Teraz czytam książkę) albo “She is watching TV” (Ona ogląda telewizję). To jest właśnie Present Continuous!

Jak tworzymy Present Continuous – proste zasady dla każdego!

Teraz przyszedł czas na tworzenie tegoż czasu w zdaniach. Jak się tworzy Present Continuous bardzo łatwo, jednak na początek powiem syn słowo o podziale, podejrzewam że będziesz mi wdzięczny. Cały proces składa się z trzech części: podmiot + “to be” (auxiliary verb) w czasie Present Simple + gerund (-ing) czasownika głównego. Na przykładzie poprzedniego zdania wygląda to tak: “I” + “am” + “reading”.

Sprawdź, kiedy stosujemy czas Present Continuous

Nie osiągniesz poziomu eksperta bez wiedzy na temat kiedy stosujemy czas Present Continuous. Są tu cztery kluczowe sytuacje, w jakich na pewno natrafisz na Present Continuous:

1. Akcje trwające w chwili mówienia: “You are making coffee right now” (Teraz robisz kawę).
2. Planowane akcje w najbliższej przyszłości: “We are going to the cinema tonight” (Dziś wieczorem idziemy do kina).
3. Akcja o charakterze wyraźnie długotrwałym (najczęściej ze słowem “nowadays”): “Nowadays, she is learning French” (Obecnie uczę się francuskiego).
4. Nadużywanie tymczasowych akcji w celu podkreślenia: “Kate is always talking on the phone during lectures” (Kate zawsze rozmawia przez telefon podczas wykładów).

A teraz chyba klarowniej jasno, kiedy stosować ten najbardziej istotny czas w angielskim.

Jak się tworzy Present Continuous: wskazówki i tajniki

Jeśli nie jesteś pewien jak się tworzy Present Continuous, spokój umysłu, jest plan żeby się tym zaraz zająć. Właściwe użycie tego czasu opiera się na dwóch rzeczach: formie czasownika będąć w Present Simple i tzw. gerund, czyli Angielskim odpowiedniku polskiego “róbczasu” na -ing.

Sformułujemy pomocnika “to be”

Pierwszy krok, to będziesz musiał jak się tworzy present continuous, to zapamiętanie odmiany czasownika “to be” w Present Simple (czyli “suma” po polsku):

– I am
– You are
– He/She/It is
– We/You/They are

Teraz czas na ostatni etap: dodawanie -ing do czasownika głównego.

Forma gerund czasowników

Tworzenie formy gerund nie jest znowu tak skomplikowane – wystarczy dodać -ing do bezokolicznika. Oto jednak kilka przykładów na to, jak sie tworzy czas present continuous w przypadku nieregularnych czasownika:

– Czasowniki na -e: “make” -> “making” (powycinanie “e” i dodanie “ing”)
– Czasowniki jednosylabowe z jedną samogłoską i jedną spółgłoską na końcu, podwój spółgłoską: “put” -> “putting”
– Czasowniki kończące się na -ie (“lie”) należy zamienić na -y: “lying”

Tworzenie czasu Present Continuous już nie jest wcale żadnym tajemnicem, prawda? Line by line, krok po kroku odkrywamy wszelkie sekrety tego czasu jak prawdziwy ekspert. Teraz to już tylko kwestia treningu, by w pełni opanować jego użycie!

Wreszcie rozwikłana tajemnica Present Continuous!

W tym artykule przybliżyliśmy sobie zagadnienie czasu Present Continuous, czyli jednego z kluczowych czasów w języku angielskim. Przypomnijmy, że służy on do wyrażania akcji trwających właśnie teraz czy też związanych z obecnym okresem czasu.

Przedstawiliśmy łatwe i proste zasady, jak tworzyć Present Continuous – wystarczy połączyć podmiot, czasownik “to be” w czasie Present Simple oraz gerund czasownika głównego. Rozważyliśmy także konkretnie kiedy stosować ten czas, czyli m.in. w sytuacjach akcji trwających w chwili mówienia, planowanych akcjach w najbliższej przyszłości czy długotrwałych akcjach.

Mamy również wskazówki dotyczące tworzenia Present Continuous, takie jak odmiana pomocnika “to be” oraz formowanie gerund dla nieregularnych czasowników, co z pewnością ułatwi nam opanowanie tego czasu.

Niezwykła, nieszablonowa refleksja nad tym artykułem wskazuje, że język nie musi być tajemnicą czy barierą, ale przygodą i narzędziem do odkrywania świata. Zatem, niech Present Continuous otworzy przed nami drzwi do świata pełnego językowych możliwości!

Back to top button