Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak dobrze posługujecie się drugim językiem? Współcześnie, znajomość języków obcych to nie tylko prestiż, ale także niezbędna umiejętność w życiu zawodowym i prywatnym. Wśród wielu możliwości określenia swojej biegłości językowej często używamy terminu “komunikatywny”. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu pojęciu, dowiecie się jakie są stopnie komunikatywnej znajomości języka oraz jakie umiejętności niesie za sobą posługiwaniem się określeniem “komunikatywny” w kontekście języka angielskiego. Zapraszamy do lektury!
Co to właściwie oznacza komunikatywny poziom?
Gdy mówimy, że ktoś posiada komunikatywną znajomość języka, często mamy na myśli, że osoba ta jest w stanie swobodnie porozumiewać się w drugim języku, ale może nie czuje się jeszcze całkowicie biegła w nim. Z tego powodu, komunikatywny jaki to poziom, może być różnie rozumiany, jednak zwykle oznacza, że dana osoba ma pewność w wykorzystywaniu języka w codziennej komunikacji.
Stopnie komunikatywnej znajomości języka
Są różne sposoby na pomiar znajomości języka obcego, ale najbardziej znane i powszechnie stosowane to Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Wg tego systemu, można wyróżnić sześć poziomów biegłości językowej:
- A1 – początkujący
- A2 – niższy średniozaawansowany (tzw. “Survival”)
- B1 – wyższy średniozaawansowany (komunikatywny)
- B2 – zaawansowany
- C1 – biegły użytkownik
- C2 – ekspert
Z punktu widzenia pojęcia “komunikatywny”, najczęściej odnosimy się do poziomu B1 lub B2. To wtedy, gdy osoba jest w stanie swobodnie rozmawiać w codziennych sytuacjach.
Poziom komunikatywny a umiejętności językowe
Mówiąc, że ktoś ma stopień komunikatywny co to znaczy, mamy na uwadze, że osoba ta radzi sobie z podstawowymi zagadnieniami gramatycznymi, słownictwem, a także z konstrukcjami językowymi, które pozwalają na swobodne porozumiewanie się z innymi. Na poziomie B1 użytkownik może czytać i pisać proste teksty, a także rozumieć mówiony język w stopniu wystarczającym do porozumiewania się.
W przypadku angielskiego, a także innych języków, komunikatywny poziom może być również rozumiany jako Intermediate (średniozaawansowany) – jest to bardzo często używana nazwa dla osób, które radzą sobie z mówionym i pisemnym językiem obcym na codzień, ale jeszcze potrzebują szlifować niektóre umiejętności.
Angielski w stopniu komunikatywnym – przykładowe sytuacje
Aby przedstawić co oznacza komunikatywna znajomość języka, można podać kilka typowych sytuacji, w których taki poziom wystarcza:
- zamawianie jedzenia w restauracji
- rezerwowanie hotelu lub biletów na różne wydarzenia
- rozumienie ogłoszeń w miejscach publicznych (np. na lotnisku)
- proste rozmowy ze znajomymi czy współpracownikami
- rozumienie ogólnego sensu wiadomości czy prasy
W takich sytuacjach, osoba z angielskim w stopniu komunikatywnym będzie czuła się na tyle pewnie, aby skutecznie porozumiewać się i radzić sobie z codziennymi trudnościami językowymi.
Jak poprawić swoją komunikatywną znajomość języka?
Jeśli kiedyś zastanawiałeś się komunikatywny jaki to poziom, prawdopodobnie mieliście na myśli swój własny poziom kompetencji językowej. Aby go poprawić, warto korzystać z naukowych materiałów, kursów i uczestniczyć w praktycznych zajęciach, takich jak rozmowy z native speakerami, bądź intensywne treningi komunikacyjne.
Warto pamiętać, że praktyka czyni mistrza – każde nowe słówko, spotkanie z językiem i chęć uczenia się pomogą Ci w osiągnięciu wyższego poziomu biegłości. Powodzenia!
Reasumując istotę komunikatywnej znajomości języka
Nie sposób przecenić roli biegłości językowej w dzisiejszym globalnym świecie. Pojęcie komunikatywnego poziomu języka odnosi się do swobodnego porozumiewania się z innymi, choć niekoniecznie do perfekcji. Osiągnięcie takiego poziomu pozwala na wykonywanie wielu codziennych czynności, takich jak zamawianie jedzenia, rezerwowanie hoteli, czy prowadzenie prostych rozmów.
Za kluczowy moment w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) uważa się osiągnięcie poziomu B1 lub B2, na którym to użytkownik staje się samodzielny w komunikacji. By poprawić swoją znajomość języka, warto odwołać się do naukowych materiałów, kursów, a przede wszystkim praktykować język na co dzień.
Pojęcie “komunikatywny” wydaje się mieć różnorodne znaczenia w zależności od kontekstu: czasami jest to poziom “Intermediate”, czasami zaś chodzi o umiejętność skutecznego porozumiewania się. W końcu, najważniejszym wyznacznikiem biegłości jest umiejętność efektywnego przekazywania i odbierania informacji w danym języku.