Szlak do kariery prawniczej: Krok po kroku przewodnik po studiach prawniczych w Polsce

Ukończenie studiów prawniczych daje duże perspektywy – to nie budzi wątpliwości. Wiesz już, że w przyszłości chcesz pracować jako radca prawny, adwokat czy notariusz? Musisz mieć świadomość, że droga do celu jest długa. Sprawdź, jak wygląda szlak do kariery prawniczej.

Krok pierwszy: studia prawnicze w prestiżowej szkole

Przepustką do kariery w zawodach prawniczych jest ukończenie studiów na kierunku prawo. Ponieważ kierunek ten jest bardzo popularny, na jego uruchomienie zdecydowało się wiele uczelni. Wśród nich jest Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji. Dlaczego warto wybrać właśnie EWSPiA w Warszawie? Studia prawnicze Warszawa to:

  • Trzy tryby studiów. Możesz studiować w trybie dziennym, zaocznym lub zdobywać wiedzę z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość (czyli online). Studia online są realizowane w trybie niestacjonarnym – na uczelni odbywają się jedynie ćwiczenia. 
  • Możliwość kształcenia w ramach Indywidualnego Toku Studiów (ITS). Jeżeli zdecydujesz się na ITS, możesz ukończyć 5-letnie studia na kierunku prawo nawet w 3,5 roku! Rezultat? Możesz szybciej wejść na rynek pracy z dyplomem.
  • Skoncentrowanie się na najważniejszych przedmiotach. Program nauki na kierunku prawo na EWSPiA w Warszawie przewiduje jedynie te przedmioty, które są ściśle związane z kierunkiem studiów. Rezultat? Nie będziesz marnować czasu na przyswajanie wiedzy, która Ci się nie przyda.

Krok drugi: aplikacja

Dla wielu osób nauka kończy się po zdobyciu dyplomu. Ale w przypadku osób, które myślą o karierze prawniczej, ukończenie studiów to jeden z dwóch kroków – drugim jest aplikacja. Aby dostać się na aplikację, trzeba zdać egzamin wstępny, który ma formę testu (pytania zamknięte). Następnym krokiem jest znalezienie patrona – jego zadaniem jest wsparcie aplikanta w przygotowaniu się do wykonywania zawodu.

Jedną z popularniejszych aplikacji jest aplikacja adwokacka. Trwa ona 3 lata. W tym czasie absolwent studiów pracuje w kancelarii adwokackiej (pod okiem patrona), gdzie ma styczność z konkretnymi sprawami. Takie wdrożenie pozwala przyszłemu adwokatowi od podszewki poznać tajniki zawodu. W zależności od podziału obowiązków w kancelarii aplikant może m.in.:

  • Sporządzać wzory różnych pism – do sądów czy urzędów. To zresztą zupełna podstawa, gdy mowa o pracy adwokata.
  • Występować przed sądami czy organami ścigania – jako osoba zastępująca adwokata. Jednak nie od pierwszego dnia aplikacji, ale dopiero po upływie 6 miesięcy.
  • Uczyć się prowadzić negocjacje. Dotyczy to spraw, w których adwokat uzgadnia na życzenie klienta warunki np. sprzedaży nieruchomości.

Krok trzeci: praca w kancelarii lub praca na własny rachunek

Po uzyskaniu dyplomu studiów, odbyciu aplikacji i jej ukończeniu (zdaniu egzaminu) pozostaje już tylko rozpocząć karierę zawodową. Możliwości są dwie – świeżo upieczony adwokat czy radca prawny może zdecydować się na pracę w jednej z już istniejących kancelarii albo spróbować pracy pod własnym nazwiskiem, co jest równoznaczne z otworzeniem własnej kancelarii. Każde rozwiązanie ma plusy i minusy.

Z perspektywy młodych prawników często lepszym wyborem jest współpraca z już istniejącą kancelarią – nie trzeba martwić się o klientów, dodatkowo wciąż można liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Z drugiej strony współpraca z kancelarią oznacza mniejszą niż w przypadku własnego biznesu decyzyjność. Założenie własnej kancelarii może szczególnie opłacać się m.in. prawnikom, którzy chcą się specjalizować w wąskiej dziedzinie.

Back to top button