Mamy 8480 aktualnych szkoleń oraz 5280 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Apel o powszechny dostęp do literatury naukowej online

Nie można mówić o rozwoju nauki bez dostępu do informacji naukowo-technicznej. To jest poza wszelką dyskusją (...) Walczę o zapis ustawowy, gwarantujący polskiemu środowisku naukowemu bezpłatny dostęp do literatury on-line - deklarował senator RP prof. Janusz Rachoń podczas uroczystości ogłaszania wyników programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. O wsparcie w tej sprawie zaapelował do środowiska akademickiego i mediów.

"Dla mnie nie ulega wątpliwości, że bez dostępu do baz danych literatury naukowej nie ma co mówić o prowadzeniu działalności naukowej. Sytuacja w naszym kraju jest taka, że opłaty licencyjne za te bazy danych są bardzo wysokie, a opłaty te są na barkach rektora każdej uczelni" - tłumaczył przewodniczący rady NCBiR.

Jak stwierdził, "radosna twórczość" doprowadziła do tego, że w okresie kłopotów finansowych na poszczególnych uczelniach rektorzy podejmując decyzje o oszczędnościach, ograniczali budżet bibliotek. Efekt tych działań jest taki - uważa naukowiec - że obecnie w Polsce badacze nie mają dostępu do wielu wysoko specjalistycznych tytułów czasopism.

Zdaniem prof. Rachonia, finansowanie dostępu do literatury on-line mogłoby być obowiązkiem NCBiR, który musiałby ogłaszać przetarg na operatora negocjującego te kwestie dla efektywnego wykorzystania potencjału światowych bibliotek w całej Polsce.

Senator zaznaczył, że choć na początku jego starania spotykały się w parlamencie z oporem, obecnie panuje już w tej sprawie zrozumienie.

"To kosztuje nas, co obliczyłem, 3,7 proc. wszystkich nakładów na naukę w Polsce. Trzeba mieć świadomość, że gdybyśmy tyle zdjęli z budżetu na naukę, opłacając dostęp do literatury on-line, wówczas każdy miałby dostęp do kompletu literatury" - oszacował profesor.

Jak zaznaczyła obecna na spotkaniu Anna Czerniszewska z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka podjęła decyzję o finansowaniu przez resort otwartego dostępu do najważniejszych baz danych w 2010 roku. Są to, co stwierdził prof. Rachoń, trzy bazy. 5 lutego w środowisku akademickim ruszyła szeroka akcja informacyjna w tej sprawie. KOL

źródło: Serwis PAP Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


Data publikacji: 2010-04-15
Strony: 1

Młodzi Przedsiębiorczy w stolicy , Odważ się i zostań aktywną mamą, Nie umiesz odmawiać? Naucz się jak być asertywnym!, Earn Your Success - poznaj tajniki sukcesu! , DiSCoteka czyli nowoczesne narzędzia trenerskie,