Mamy 9226 aktualnych szkoleń oraz 5250 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Brakuje studentów

Liczba studentów spadnie w najbliższym czasie o jedną trzecią. To efekt niżu demograficznego, który wkracza do szkół wyższych. Dość niepokojąca sytuacja może to zagrozić istnieniu wielu uczelni prywatnych.

W 2020 roku liczna studentów spadnie do 1,2 mln. Będzie ich więc tylu, ilu dziś uczy się tylko na uczelniach publicznych. To oznacza, że wszyscy chętni będą mogli znaleźć na nich miejsce i szkoły prywatne staną się niepotrzebne.

Dlatego już teraz szkoły wyższe szukają sposobu na przetrwanie na kilka sposobów: starają się ściągnąć studentów zagranicznych: z Ukrainy i Białorusi, występują o granty naukowe i robią wszystko, by wzmocnić prestiż uczelni.

Ale nie wszystkie działają w ten sposób. Wiele będzie starało się zachęcić studentów obniżając czesne lub wymagania stawiane podczas egzaminów. To jednak będzie miało wpływ na jakość kształcenia.

Problem dotyczy głównie szkół w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, lubuskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

Autor: Tomasz Zdunek

Źródło: Edustacja.pl


Data publikacji: 2011-02-28
Strony: 1

"Wyrównaj poziom" czyli kursy dla nowych studentów SGGW, Nie umiesz odmawiać? Naucz się jak być asertywnym!, Nauka jazdy w biznesie, Zawód: Dialogista, Fundusze europejskie: Grant tylko na sprzęt albo na szkolenia,