Mamy 9117 aktualnych szkoleń oraz 5271 firm szkoleniowych. Dziś dodano 34 szkoleń.

Brakuje studentów

Liczba studentów spadnie w najbliższym czasie o jedną trzecią. To efekt niżu demograficznego, który wkracza do szkół wyższych. Dość niepokojąca sytuacja może to zagrozić istnieniu wielu uczelni prywatnych.

W 2020 roku liczna studentów spadnie do 1,2 mln. Będzie ich więc tylu, ilu dziś uczy się tylko na uczelniach publicznych. To oznacza, że wszyscy chętni będą mogli znaleźć na nich miejsce i szkoły prywatne staną się niepotrzebne.

Dlatego już teraz szkoły wyższe szukają sposobu na przetrwanie na kilka sposobów: starają się ściągnąć studentów zagranicznych: z Ukrainy i Białorusi, występują o granty naukowe i robią wszystko, by wzmocnić prestiż uczelni.

Ale nie wszystkie działają w ten sposób. Wiele będzie starało się zachęcić studentów obniżając czesne lub wymagania stawiane podczas egzaminów. To jednak będzie miało wpływ na jakość kształcenia.

Problem dotyczy głównie szkół w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, lubuskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

Autor: Tomasz Zdunek

Źródło: Edustacja.pl


Data publikacji: 2011-02-28
Strony: 1

To będzie decydujący rok dla branży szkoleniowej, Milioner bez wykształcenia, Szkoły dostrzegają potrzeby dorosłych wracających do nauki, Zarządzanie wiekiem jako sposób na kryzys, Dąbrowa Górnicza. Projekt "Poradnictwo zawodowe dla uczniów szkół gimnazjalnych",