Mamy 8500 aktualnych szkoleń oraz 5280 firm szkoleniowych. Dziś dodano 0 szkoleń.

Święta Wielkanocne w firmie – jak je spędzamy?

W obecnym tygodniu przypadają kolejne święta związane z religia chrześcijańską, a mianowicie Wielkanoc. Nie wszystkie związane z nimi dni są jednak wolne od pracy. Przyjrzyjmy się wiec bliżej Wielkanocy w firmie. Czy jest obchodzona podobnie do Bożego Narodzenia?

Święta Wielkanocne to najważniejsza uroczystość w Kościele katolickim. Jest obchodzona na cześć zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Świętowanie rozpoczyna się już Wielki Czwartek, jednakże wolne od pracy są tylko Wielka Niedziela i Poniedziałek. Tak więc pracownicy stają przed koniecznością spędzenia w pracy kilku świątecznych dni. Nie jest to zapewne dla nich łatwe. Jednak wielu z nich nie powinno narzekać. W końcu niektórzy nie mogą liczyć na wolne nawet w te dwa dni.

Kto pracuje w Wielkanoc?

Podobnie jak podczas Świąt Bożego Narodzenia, wiele firm nie pracuje w Wielkanoc. Pracownicy mają dzięki temu szansę na spędzenie świątecznych dni z rodziną i celebrowanie wspólnych chwil, a także zadumę nad znaczeniem tych świąt. Dla osób zatrudnionych w handlu ustawowo wydany jest nawet zakaz pracy w tym czasie. Tak więc w Wielkanoc, czy Lany Poniedziałek nie zrobimy zakupów w supermarkecie. W tym czasie pracować mogą tylko właściciele sklepów, jeśli chcą otworzyć swój interes w świątecznym dniu. Tak więc większość zatrudnionych ma wtedy wolne.

Są jednak tacy, którzy muszą w tym czasie pojawić się w pracy. Wiadomo, są zawody, które wymagają dyspozycyjności i wykonywania obowiązków nawet w tak ważne katolickie święto. Są to na przykład pracownicy służby zdrowia, czy policjanci i strażacy. W Wielkanoc pracować na pewno będą apteki, stacje benzynowe, restauracje i hotele. Wszystko to oczywiście ze względu na ich społeczną pożyteczność i potrzeby obywateli.

Prezenty?

Choć do tradycji wielkanocnych nie należy obdarowywanie się prezentami jak w przypadku Bożego Narodzenia, wielu pracodawców tak właśnie robi. Nie są to podarki takie, jakie zazwyczaj wyobrażamy sobie myśląc o prezentach świątecznych. Przyjmują one bowiem formę świadczeń pozapłacowych. Okazuje się, że według wielu pracodawców Wielkanoc jest doskonałą okazją do wręczenia pracownikom bonów i kart podarunkowych. Tendencja ta rozszerza się na coraz to więcej przedsiębiorstw i niedługo zapewne będzie wszechobecna. Takie praktyki wzmacniają lojalność pracowników oraz kształtują utożsamianie się z firmą. A to z kolei zwiększa motywacje i efektywność pracy. Tak więc dzięki takim podarunkom zadowolony jest zarówno pracodawca, jak i pracownik. W końcu kto nie lubi dostawać prezentów?

Impreza firmowa

Zdarza się, choć nie tak często jak podczas świąt Bożego Narodzenia, że w firmie zostanie zorganizowana wspólna impreza. Najczęściej jest to wydażanie odbywające się w ostatni dzień pracy podczas jego godzin. Zwyczajem Polskim jest w wielkanoc zasiadać do świątecznego śniadania, tak i w firmach praktykuje się wspólne śniadanie. Niektórzy kuszę się również na wieczorną imprezę, której zadaniem jest integracja pracowników.

Jak widać sposób spędzania Wielkanocy w dużej mierze zależy od branży i piastowanego stanowiska. Święta te są bardzo ważne i dlatego bez względu na to, czy spędzacie je w pracy czy z rodziną przy świątecznym stole, życzymy wam wszystkim spokojnych, refleksyjnych Świąt Wielkanocnych!

Źródło: KluczDoKariery.pl


Data publikacji: 2012-04-03
Strony: 1

Zawodowe postanowienia noworoczne, Dotacje na uczelniach, Warto inwestować w studia i szkolenia, Łódź. Dni Uczenia się Dorosłych 11-12 września 2010, Uniwersytet Dzieci rekrutuje studentów,