Mamy 9134 aktualnych szkoleń oraz 5276 firm szkoleniowych. Dziś dodano 10 szkoleń.

Szukaj porady w Internecie

Polacy zamiast chodzić do doradcy zawodowego, psychologa, prawnika czy nawet lekarza coraz częściej wybierają porady przez Internet. Jak to wygląda w praktyce? Gdzie szukać profesjonalnych porad specjalistów? Jakie są ich zalety i kto może z nich skorzystać?

- Przenoszenie do sieci tego, co do tej pory miało raczej charakter stacjonarny, to wymóg naszych czasów. Przykładem mogą być właśnie porady specjalistów z różnych dziedzin. Dziś w Internecie można skorzystać zarówno z pomocy doradcy zawodowego, osobistego trenera, psychologa, jak i lekarza. Ze względu na swoje zalety, wirtualne dyżury cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a osoby korzystające z nich bardzo sobie je chwalą - mówi Katarzyna Przybylska z bazy kursów i szkoleń Edustacja.pl, na której od 8 lutego rozpocznie się kolejna edycja bezpłatnych dyżurów doradcy zawodowego. W tym roku specjalistą serwisu Edustacja.pl będzie socjolog, doradca zawodowy i trener Pani Katarzyna Razik.

- To już kolejna edycja doradztwa zawodowego online na naszym portalu. Rezultaty poprzednich przerosły nasze oczekiwania, dlatego cieszymy się, że znowu dzięki tej akcji będziemy mogli pomóc w karierze zawodowej niejednej osobie. Łącznie, w ramach dyżurów odbędzie się siedemdziesiąt godzin doradztwa.- mówi Katarzyna Przybylska.

Z porad mogą korzystać praktycznie wszyscy - osoby młode, jeszcze niepracujące, studenci lub osoby, które wcześniej pracowały za granicą, a teraz chcą odnaleźć się na polskim rynku pracy. - Mogą to być osoby, które chcą zmienić profil swojej działalności, ponieważ odkryły, że to, co robiły do tej pory nie jest spełnieniem ich marzeń lub osoby, które dopiero szukają swoich pasji i zainteresowań zawodowych. Mówiąc krótko, z usług doradcy może skorzystać każdy - jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu - tłumaczy Asteria Lutogniewska, psycholog i doradca zawodowy, która udzielała porad w poprzedniej edycji dyżurów online.

- Świat się zmienia, a my razem z nim. Zaufany doradca coraz częściej jest potrzebny już nie tylko prawnikom czy przedsiębiorcom. Korzystanie z porad zaczyna być traktowane podobnie jak usługi zaufanego lekarza czy księgowego. Liczymy na szybką fachową pomoc i ją otrzymujemy - przekonuje Agata Gajewska z firmy doradczej AMR Consulting z Kielc.

Same zalety?

Porady online wydają się nie mieć wad. Jest to przede wszystkim wygodny sposób uzyskania profesjonalnej pomocy z każdego miejsca na świecie, bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki temu, że rozmowa jest prowadzona na czacie - nikt poza doradcą i osobą, której porada jest udzielana nie widzi jej treści, przez co doradztwo ma charakter indywidualny, anonimowy i przebiega z zachowaniem wszelkich zasad prywatności.

Dyżury odbywają się w dogodnych godzinach i co najważniejsze, często są bezpłatne.

- Chętnie korzystam z porad zawodowych przez Internet. Muszę przyznać, że to właśnie dzięki nim rozpoczęłam kolejny kierunek na studiach, a przez to uzyskałam awans w pracy. Dlatego gorąco zachęcam do korzystania z takiej formy doradztwa. Można w ten sposób uzyskać informacje, które zadecydują o naszej karierze - Mówi Agnieszka Winnicka z biura rachunkowego „B-Plus" w Legionowie.

Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, jakie niesie ze sobą kontakt przez łącza internetowe. Dla doradcy zawodowego czy psychologa brak bezpośredniego kontaktu z rozmówcą jest pewnym utrudnieniem. Spotkanie twarzą twarz daje znacznie więcej możliwości poznania drugiej strony, dzięki wysyłanym przez nią sygnałom niewerbalnym. Z drugiej strony, dla osób nieśmiałych taki pierwszy, anonimowy kontakt online może pomóc w podjęciu decyzji o bezpośrednim spotkaniu z doradcą i korzystaniu z jego usług w szerszym zakresie. Wiele też zależy od rodzaju pomocy, jakiej dana osoba chce uzyskać. Na poradę online decydują się często osoby, którym zależy na uzyskaniu potrzebnej informacji tu i teraz, bo akurat mają na to czas.- Niestety, ale w pewnych sprawach kontakt osobisty jest konieczny. Zazwyczaj firmy doradcze proszą o wstępny opis problemu, ale po nim zawsze dochodzi do spotkania, co nie znaczy, że porady online nie są skuteczne. Ale przed skorzystaniem z pomocy doradcy internetowego warto zastanowić się czy mój problem jest na tyle przejrzysty, że można go rzetelnie ocenić na podstawie kilku zdań opisu - podpowiada Artur Maliszewski z M&A Ventures, firmy doradztwa strategicznego.

Jak skorzystać z porady?

Przeprowadzenie wirtualnych dyżurów jest możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu zainstalowanemu zarówno na komputerze doradcy, jak i na stronie firmy czy instytucji, która takie porady oferuje. I tak, na przykład by uzyskać poradę doradcy zawodowego, po wejściu na portal www.edustacja.pl wystarczy kliknąć na widoczną na stronie ikonkę informującą o tym, że doradca jest dostępny i rozpocząć rozmowę.

O co pytać?

Zakres porad jest praktycznie nieograniczony - podczas dyżurów na www.edustacja.pl można pytać o wszystko, co jest związane z rozwojem zawodowym.

- Jakich specjalistów potrzebują wielkie korporacje, jak efektywnie szukać pracy, jak zdobyć dofinansowanie na własną działalność, jak się nauczyć asertywności względem szefa? To tylko niektóre z problemów jakie można poruszyć podczas rozmowy z doradcą zawodowym podczas porady online - podpowiada Katarzyna Przybylska.

Jak się okazuje niektórzy pracodawcy już poznali zalety i możliwości porad zawodowych online.

- Jakiś czas temu odkryłem porady udzielane przez Internet i przyznam, że bardzo mi się spodobały. Przykazałem nawet moim pracownikom, aby w wolnej chwili korzystali z takich możliwości, bo są to informacje, które z pewnością mogą zaprocentować w przyszłości - mówi Marek Umiastowski z agencji reklamowej „Antalis".

Autor: Tomasz Zdunek
Źródło: Edustacja.pl

Program dyżurów doradcy zawodowego online na Edustacja.pl

  • 8 lutego - 10.00-14.00
  • 10 lutego - 17.00-21.00
  • 15 lutego - 10.00-14.00*

*Już wkrótce szczegółowy harmonogram na najbliższe tygodnie

NASZ DORADCA ZAWODOWY
W tej edycji doradztwa zawodowego online, porad będzie udzielała Katarzyna Razik socjolog, doradca zawodowy, nauczyciel, wykładowca, trener we własnej firmie szkoleniowej „ITER" SZKOLENIA I COACHING. Autorka szkoleń z zakresu: psychologii sprzedaży, motywacji biznesowej, zarządzania personelem, umiejętności lidera, technik radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, technik efektywnego uczenia się i zapamiętywania oraz komunikacji interpersonalnej.

 


Data publikacji: 2011-02-07
Strony: 1

Dąbrowa Górnicza. Projekt "Poradnictwo zawodowe dla uczniów szkół gimnazjalnych", Nie warto przejmować się stresem, lepiej nim zarządzać!, Siła świadomych wyborów, Warto inwestować w studia i szkolenia, NEETs – młodzież, która robi „nic”,