Czy prawo jazdy jest już do odbioru? Poradnik, jak sprawdzić online i kiedy udać się po dokument

Uzyskanie prawa jazdy to nie lada wyzwanie, zarówno pod względem wysiłku, jak i czasu. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, z pewnością nie możemy się doczekać, kiedy w końcu będziemy mogli je odebrać. W dzisiejszych czasach, dzięki technologii, cała procedura odbioru prawka jest znacznie prostsza. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pozwoli sprawdzić online, kiedy dokument będzie do odbioru i gdzie należy udać się, aby go odebrać. Zapraszamy do lektury!

Sprawdź, czy prawo jazdy jest już do odbioru

Chciałbyś się dowiedzieć, czy prawo jazdy jest już do odbioru? Przecież po tych wszystkich tygodniach nauki i stresującym egzaminie, z pewnością nie możesz się doczekać, by w końcu móc założyć pasy w aucie i wyruszyć na pierwszą samodzielną przejażdżkę. Na szczęście, nie ma potrzeby dzwonienia co chwilę do# urzędu czy szkoły jazdy, aby dowiedzieć się, kiedy prawo jazdy będzie gotowe.

Wydanie prawa jazdy

Przede wszystkim warto wiedzieć, że po zdaniu egzaminu na prawo jazdy i przekazaniu wszystkich potrzebnych dokumentów do urzędu (umiejętnie współpracując z wybraną szkołą jazdy), trzeba trochę poczekać. Wydanie prawa jazdy nie następuje od razu po zdanym egzaminie. Prawko jest wydawane w ciągu 60 dni liczonym od dnia złożenia odpowiednich dokumentów. Czasami może się zdarzyć jednak, że proces ten trwa krócej – wystarczy sprawdzić online, aby być na bieżąco.

Jak sprawdzić czy jest już prawko

Doskonała wiadomość! Istnieje sposób, by sprawdzić, czy prawo jazdy jest już do odbioru, a wszystko za pomocą Internetu. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło specjalną usługę, która pozwala zaoszczędzić czas i nerwy, sprawdzając informacje na portalu ePUAP.

Realizacja tej procedury krok po kroku

Aby sprawdzić, czy możemy już udać się do urzędu, należy wykonać kilka kroków. Oto one:

  1. Odwiedź stronę gdzie można sprawdzić, kiedy dokument będzie do odbioru (aplikację eBURZ) na portalu ePUAP bądź gov.pl
  2. Wypełnij formularz danych: imię, nazwisko, numer pesel oraz numer egzaminu, który otrzymałeś po jego zaliczeniu
  3. Zaakceptuj oświadczenie o treści, że posiadasz prawo jazdy, a aplikacja wykorzysta te dane tylko w celu prawidłowego zidentyfikowania osoby
  4. Jeśli wszystko się zgadza, wygenerowane zostanie potwierdzenie dostępności prawa jazdy gotowego do odbioru. Jeśli prawo jazdy nie jest jeszcze dostępne, poinformowany zostaniesz o tym, kiedy dokładnie będzie można je odebrać

Odbiór prawa jazdy

Niezależnie od sprawdzenia online, warto również pamiętać, że wszelkie informacje o możliwości odbioru prawa jazdy powinno się również otrzymać w telefonicznym lub elektronicznym powiadomieniu od urzędu wydającego dokument. Taki sposób komunikacji związany jest z usługą elektroniczną wszystkich instytucji.

Odbiór prawa jazdy i zastępstwo

Jeżeli nie możemy udać się po swój dokument, niewątpliwie dobrą wiadomością jest to, że prawo jazdy może odebrać również osoba, której udzieliliśmy pełnomocnictwa do tego celu. Taka osoba musi się jednak wcześniej zgłosić do wydziału komunikacji z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi nasze zlecenie.

Teraz, kiedy wiesz, jak sprawdzić, kiedy prawo jazdy jest już do odbioru, nie musisz już więcej martwić się o to pytanie: “czy prawko jest już dostępne do odbioru?”. Bazując na wyżej wspomnianych krokach, będziesz mógł szybko dowiedzieć się, kiedy będzie można cieszyć się nowo zdobytym dokumentem i wsiąść za kierownicę swojego auta.

Doświadczenie sprawdzenia, czy prawo jazdy już czeka

Nie musisz już zastanawiać się i stresować, pytając siebie czy prawo jazdy jest już do odbioru? Dzięki usłudze online udostępnionej przez portal ePUAP, sprawdzenie kiedy prawo jazdy będzie gotowe do odbioru nigdy nie było łatwiejsze. Wiedza na temat tego, gdzie sprawdzić czy prawko jest już dostępne, pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pozbyć się niepokoju. Wykorzystując stronę eBURZ na portalu ePUAP bądź gov.pl, dowiesz się dokładnie kiedy możesz odebrać upragniony dokument, który otworzy Ci drzwi do samodzielnego poruszania się w ruchu drogowym. Wszystko, co potrzebujesz zrobić, to wprowadzić swoje dane osobowe oraz numer egzaminu, a system dostarczy Ci informacji na temat terminu odbioru prawa jazdy. Pamiętaj, że nawet jeśli nie zdążysz osobiście sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe, urząd wydający dokument podejmie krok i skontaktuje się z Tobą telefonicznie lub elektronicznie. W przypadku braku możliwości odbioru przez Ciebie, możesz również udzielić pełnomocnictwa komuś innemu. Teraz wszystko jest jasne, a Ty przygotowany na odebranie swojego upragnionego prawa jazdy!

Back to top button