Lista Gowina…
marzec 19, 2012
Jak ewentualne wdrożenie propozycji Gowina odczują firmy szkoleniowe? Za mało jeszcze znamy faktów, aby pokusić się o szczegółowy komentarz. Póki co znamy listę 49 zawodów – to pierwsza propozycja. Pokusiłam się, aby zbadać jak wygląda rynek szkoleniowy: „szkoleń zawodowych”.
W bazach szkoleń na trzech największych portalach szkoleniowych oferta szkoleń zawodowych jest bardzo bogata! Królują szkolenia dla: przewodników turystycznych, pilotów wycieczek, pośredników nieruchomości, instruktorów nauki jazdy. Ale są też różne kursy żeglarskie, dla taksówkarzy czy prawnicze (aczkolwiek tych dużo mniej – bo podaż jest reglamentowana).
Z jednej strony mamy wygasający rynek szkoleń dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z drugiej strony uwolnienie zawodów oznacza, zmniejszenie ilości osób korzystających ze szkoleń przygotowujących do egzaminów. Bo właśnie to może być najbardziej dotkliwe dla dostawców usług szkoleniowych – obowiązkowe szkolenia przed przystąpieniem do formalnej weryfikacji wiedzy. Tutaj mamy najróżniejsze formy kształcenia: studia podyplomowe, studia I stopnia, ale też kursy i często wielodniowe szkolenia.
Zwracam tylko uwagę na drugą stronę medalu. Otwieramy zawody, aby rynek sam regulowała popyt i podaż na dane kwalifikacje, ale też formalizujemy kształcenie ustawiczne. Bo przecież w ciągu ostatnich paru lat przybyło nam zawodów, gdzie jest obowiązek „zbierania punktów edukacyjnych”. Zastanawiam się czy to nie pozostaje w sprzeczności. Na liście 49 zawodów Gowina są np. pośrednicy obrotu nieruchomościami. Poza wymogami formalnymi pozyskania licencji, mają obowiązek szkolenia się, aby tę licencję utrzymać. Skoro zawód ten ma być otwarty to warunek utrzymania licencji też powinien być zniesiony…, ale wartością dodaną EFS, ma być rozwój edukacji ustawicznej osób dorosłych w Polsce; póki co nie ma takiej świadomości samorozwoju, mimo skonsumowanych miliardów zł z EFS, więc rozporządzenia wymuszające te szkolenia miały w okresie przejściowych wspierać ideę LLL. Czekamy z niecierpliwością na dalsze sygnały z rynku.
Z pozdrowieniami,
Joanna Schmidt, Dyrektor Zarządzająca Edustacja.pl